Az ENSZ alapításának 65., Magyarország ENSZ-tagságának 55. évfordulója és az ENSZ napja alkalmából tartott emlékülésen a tárcavezető beszédében kiemelte: Magyarország azért pályázik az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) nem állandó tagsági pozíciójára a 2012–2013-as időszakra, hogy erősítse globális felelősségvállalását.
A BT nem állandó tagjaként Magyarország a nemzetközi normaalkotást, a nemzetközi jog szerepének erősítését, az ENSZ reformját sürgetné, és nagy hangsúlyt helyezne az emberi jogok és a nemzeti kisebbségek jogainak érvényesítésére.
Hozzátette: emellett a fenntartható fejlődésre és a klímaváltozásra is nagy figyelmet kell fordítani, de kiemelte a kulturális, nyelvi és vallási sokszínűség megőrzését is, amely – mint mondta – nemcsak európai, hanem univerzális érték. A miniszter úgy vélekedett, hogy az ENSZ-nek ugyan több problémája van, de jelenleg a nemzetközi közösség nem tud jobb megoldást helyette. Azonban nem is kell ilyet találnia, hiszen az ENSZ a világ valamennyi globális gondját, kockázatát kezelni tudja – tette hozzá. Ezért véleménye szerint elő kell segíteni, hogy az ENSZ megoldást találjon a globális kihívásokra.
Martonyi a globális kockázatok között említette a klímaváltozást, mint mondta, „amikor nagy lesz a baj”, az államok is komolyan veszik majd. Ha azonban emiatt eltűnnek egyes országok, és ennek következtében migrációs nyomás alakul ki, az biztonságpolitikai problémákat is felvet majd – figyelmeztetett. Egy további globális kihívás a nemzetközi terrorizmus és ezzel összefüggésben a tömegpusztító fegyverek elterjedése – mondta. Hozzáfűzte: jó lenne megalkotni egy nemzetközi egyezményt a terrorizmus ellen, de ez aligha lehetséges, mert az államok nem értenek egyet a nemzetközi terrorizmus fogalmában.
Önmagában ugyan az egyezmény sem oldaná meg a problémát, de a nemzetközi közösség alapvető felelőssége, hogy lépjen az ügyben – fogalmazott. Az ENSZ sok területen előrelépést érhetne el – jegyezte meg a miniszter, hangsúlyozva: a nemzetközi szervezet igenis működőképes. Ezt bizonyítják egyebek között az általa indított békemissziók, amelyek Magyarországnak is nagyon fontosak – fűzte hozzá.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.