Jakab István csütörtökön Devecserben tartott sajtótájékoztatóján elmondta: a vörösiszappal elöntött mintegy 1017 hektáron élelmiszert termelni nem lehet, ezért a területen gazdálkodó hetven termelővel közösen kell kidolgozni a továbblépés lehetőségét. Hangsúlyozta, hogy nagyon higgadt és érdemi párbeszédet folytattak az állattenyésztéssel és növénytermesztéssel foglalkozó gazdákkal, a döntési lehetőséget pedig meg kell adni nekik. A Magosz feladata, hogy bemutassa azokat a lehetőségeket, amelyek a kialakult helyzet rendezéséhez vezetnek – tette hozzá, kiemelve: az MTA szakértőitől nagyon sok segítséget kapnak, mert ismerik a nemzetközi tudományos kutatások legújabb eredményeit is.
A Magosz elképzeléseit részletezve elmondta: egyik lehetőségként a Nemzeti Földalap kezelésében lévő állami területeken ajánlanának fel csereterületet a gazdáknak, vagy a földjeiket megvásárolnák aranykorona-értéken, és azok állami tulajdonba kerülnének. Az egyéni élethelyzetekhez kell megoldásokat találni, az is elképzelhető, hogy van, aki megtartja a vörösiszappal elöntött területét, és a tervezett energianövény-termesztésben vesz majd részt – tette hozzá a Magosz elnöke.
Győrffy Balázs, a Magosz Veszprém megyei alelnöke az Akadémia javaslatát ismertetve elmondta, hogy gyorsan növő fűzfajtákkal kell beültetni a területet, amelyek a talaj rekultiválását is segítik azzal, hogy kivonják belőle a nehézfémeket. Az élelmiszernövények termesztését pedig meg kell tiltani az érintett területen. Hangsúlyozta: nagyon nehéz helyzetbe kerültek a gazdálkodók: sokan hitelekből vásároltak gépeket, amelyeket a későbbi években remélt bevételekből terveztek visszafizetni, de most elvesztették megélhetésüket.
Kicserélik a sérült gázpalackokat
Megérkezett a PB-gáz Devecserre és Kolontárra, miután a balesetek megelőzése érdekében a katasztrófavédelem összegyűjtötte a vörösiszap által elöntött területeken a gázpalackokat; a Prímagáz felajánlott a falvaknak 260 darab feltöltött, biztonságos, nyomáspróbázott gázpalackot – közölte a cég kommunikációs ügynöksége csütörtökön az MTI-vel.
A közlemény szerint számos gázpalack is megsérült a vörösiszap-katasztrófában, a lakossági és ipari felhasználók palackjai mellett egy teljes gázcseretelepet is elsodort az ár. A tragédia után a balesetek megelőzése érdekében a katasztrófavédelem mindkét településen összegyűjtötte az iszap által szétszórt, megrongálódott palackokat, melyeket a Prímagáz az algyői üzemébe szállított megtisztításra, ellenőrzésre és javításra. A cég a beszállított palackok helyett és azon felül összesen kétszázötven darab 11,5 kilogrammos, valamint tíz darab 23 kilogrammos biztonságos, feltöltött, nyomáspróbázott palackot adományozott Devecser és Kolontár településeknek.
A cég ugyanígy gázadománnyal támogatja a somogydöröcskei diákfalut, hogy százhúsz vörösiszap-károsult gyerek elhelyezéséről és ellátásáról gondoskodni tudjanak az erdei iskolában. A cég a diákfalut fűtéssel és meleg vízzel ellátó PB-tartályt négy tonna gázzal töltötte fel – áll a közleményben.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.