– Tudatosan készült a polgármesteri pályára?
– Én eddig nem politizáltam, iskolaigazgatóként dolgoztam az elmúlt években. Ettől függetlenül örömmel fogadtam el a Fidesz–KDNP felkérését, szívesen dolgoznék azon, hogy fejlődő pályára állítsuk a várost.
– Ritkán hallani Gyöngyösről az országos sajtóban. Minden rendben van, vagy a városvezetés ügyes manőverezésének köszönhetően a település határain belül maradnak a botrányok?
– Gyöngyösön az egyik legnagyobb probléma, hogy minden kellemetlen témát elhallgatnak a városházán. Nem tudni, hogy mekkora a valós hiány, pontosan mekkora is a város adósságállománya. Eközben fantasztikus teljesítményről, fejlődésről, látványos eredményekről szól a propagandájuk. Amikor pedig kritikákat fogalmazunk meg, azonnal visszavágnak, hogy a szocialista kormány alatt négymilliárd forint érkezett a városba.
– És nem érkezett ekkora összeg Gyöngyösre?
– Lehet, hogy számszakilag ennyi pénz jött ide, de hogy ekkora összeg nem hasznosult, az biztos. Leginkább drága beton lett belőle, mintsem munkahelyek, új lehetőségek. Semmilyen koncepció nem volt az irányokban, nem volt kiemelt terület. Egyik pillanatban az ipart akarták fejleszteni, aztán másnap az idegenforgalmat. Végül megépült egy sportcsarnok, de ettől még lényegesen nem javult a foglalkoztatottság, mindez csak gyógyír a munkanélküliségre. Közben ötösével épültek a szupermarketek, ami miatt sok száz helyi kereskedő ment tönkre. Elég csak végigsétálni a főtéren, hogy lássuk ennek a politikának a következményeit. A város szélein a multinacionális cégek egymás mellett kínálják szolgáltatásaikat, míg a belvárosban üresen tátongnak az üzlethelyiségek.
– Ha megválasztják polgármesternek, akkor mit tesz másképp?
– Szinte mindent. Remélhetően a jelenlegi polgári kormány alatt is legalább annyi pályázati és egyéb forrást tudunk a városba hozni, mint az elmúlt években. Viszont egyértelműen másképp szeretnénk ezeket a támogatásokat befektetni. Ki szeretnénk használni a régiós összefogás nyújtotta lehetőségeket, és a fejlesztéseink középpontjába a munkahelyteremtést kívánjuk helyezni. Olyan komplex fejlesztési koncepcióban gondolkodunk, ahol nemcsak városon belül, de a környező településekkel is összefogva kívánjuk fejleszteni az idegenforgalmat. Össze kell kötni a várost a mezőgazdasággal, a vidékkel, hogy ne aprózzuk el magunkat, és így hatékonyabban tudjuk kiaknázni közös lehetőségeinket.
– Ehhez használnák fel a kormány segítségét?
– Igen, és már az elmúlt néhány hónapban is éreztük a változást. Egy ilyen apró, de jellemző példát említenék. A kormány döntésének köszönhetően közintézményeink most már helyi termelőktől is vásárolhatnak alapanyagot. Ez egy apró, de roppant fontos segítség. Ha belegondolunk, akkor egyrészről olcsóbb, mert kihagyjuk a kereskedelmi lánc egy részét, megbízható, mert személyesen ismerjük az előállítót, nem egy idegen, nem csak egy kód a gyártója, és végül segíti a gazdaságot, mert magyar terméket támogat. Én ezt a gondolkodást és összefogást szeretném megjeleníteni és képviselni.
Orbán Viktor: Nem pihenünk, zajlik a kormányülés, hajrá, Dominik! - Képek