Ha a fölmérések nem hazudnak, akkor szép este elé nézhetünk vasárnap, de mindenkinek óvatosságot ajánlok – mondta el Orbán. Szerinte az utolsó órákban mindenki győzzön meg, akit tud, és buzdítsa a voksoláson való részvételre – tette hozzá. Kialakult egy baloldali szokás, hogy a saját bűneiket rajtam kérik számon, és úgy tesznek, mintha egy jól menő ország ügyeit kéne intézni – mutatott rá Orbán.
Orbán szerint az ország előtt álló feladatok szempontjából az a tét, hogy a magyarok át tudják lépni a saját árnyékukat. Négy hónappal az országgyűlési választást követően valami mellett tehetjük le a voksunkat, ami egy történelmi dolog – hangsúlyozta a miniszterelnök. Az a tétje a választásnak, hogy nyer-e Magyarország vagy elveszít néhány esztendőt. Ha nagy aránnyal nyerünk, akkor felgyorsulhat a kormányzás, ha kevésbé nagy fölénnyel, akkor lassulhat a kormányzás üteme – hívta föl a figyelmet a miniszterelnök. Orbán szerint az önkormányzati választás egyik tétje, hogy sikerül-e elszánt és alkalmas vezetőket választani a települések élére. Aki megnyeri Budapestet, az győztesnek érezheti magát az önkormányzati választáson – tette hozzá a miniszterelnök.
A miniszterelnök a szocialisták vádjairól elmondta, hogy az emberek majd eldöntik, hogy mit tekintenek demokratikusnak, vagy mit nem. Természetesen a kormánynak nem szabad különbséget tenni aközött, hogy kormánypárti vagy ellenzéki településeken élnek-e az emberek. Orbán szerint a kormánnyal való együttműködés nélkül azonban nem tudják a rájuk nehezedő problémákat megoldani. Szeged kapcsán kijelentette, hogy történelmi és szellemi központtá vált, ezért szeretnék kiérdemelni a szegediek bizalmát. Orbán szerint jó az a felismerés, hogy mindenki, aki változást szeretne, a Fidesz jelöltje mögé állt a dél-alföldi városban. A miniszterelnök annak kapcsán, hogy az önkormányzatok hatalmas adósságokkal rendelkeznek, kijelentette, hogy meg kell oldani ezt a feladatot és nem szabad ettől megijedni.
Az egészségügyről Orbán elmondta, hogy korábban a fővárosban találták ki, hogy mi a jó a vidéki kórházaknak, amit reformnak neveztek, de ez teljes kudarcot vallott. Ebből azt lehet levonni, hogy az egészségügyi ágazat szereplőinek bevonása nélkül nem lehet ezeket a problémákat megoldani – tette hozzá. „Azt tudom ajánlani, hogy Magyarország van abban a helyzetben, hogy egy országos tulajdonlás jobb, mint a mostani szétaprózott rendszer”.
Becsületbeli kérdés
Orbán leszögezte: „budapesti szavazó vagyok, itt élek, itt dolgozom, ide járnak iskolába a gyerekeim. Aminek a pestiek örülnek, az számomra is öröm” – utalt többek között a Belváros jelenlegi megújulására. Szerinte azonban nem szabad szembeállítani a vidék felemelkedését és Budapestét. „A bolsevik gondolkodás merényletet lát a vidék felemelkedésében” – fogalmazott a kormányfő, aki elutasítja azt a fajta gondolkodást, hogy „a vidéki az bunkó, a városi értelmiség meg művelt, nyelveket beszél – a vidékiben van őserő, de nem volt gyerekszobája”.
Arra a kérdésre, hogy miért kellett 65 évet várni arra, hogy Budapestnek lehetősége legyen jobboldali vezetésre, úgy felelt: a jelölt időszakban megsemmisítették, deportálták, külföldre kényszerítették a polgári értelmiséget, az elmúlt 20 évben viszont a jobboldal nem volt elég tehetséges, hogy kiérdemelje a főváros vezetését.
Orbán Viktor az utóbbi hetekben az országot járva azt látta, az emberek között nagyon erős a számonkérés, az elszámoltatás igénye, „ezt becsületbeli kérdésnek tekintik”. Úgy látja, az elszámoltatást nem a múltért, hanem a jövőért kell elvégezni, mert „nem fordulhat elő, hogy az országot még egyszer büntetlenül bárki lerabolja”. A Fidesz elnöke szerint a számonkérés során a kormánynak igen szűk a lehetősége, annyit tud tenni, hogy feltárja az eseményeket, egyfajta „tojástánchoz” hasonlította a tennivalókat. „A többi a rendőrség és a bíróság dolga” – tette hozzá.
Kijelentette: az elmúlt években olyan emberek adtak utasításokat törvénysértésekre, akik „nem pehelysúlyúak”.
A választás után a kommunizmus és öröksége már nem lesz többé politikai probléma
A most nyilvánosságra került, a vártnál nagyobb 2009-es költségvetési hiánnyal kapcsolatban a miniszterelnök azt mondta, hogy a nagy csalást 2005 őszén követte el a szocialista kormány, amikor meghamisította a 2006-os költségvetést, ahogy azt az őszödi beszédben be is vallották. Ennek a súlyát vitték tovább 2010-ig, „mindig igazítani kellett a valóságon”, hogy a számok kijöjjenek – tette hozzá. Mint mondta, így kerültek trükközések és hamisítások a 2009-es büdzsébe is.
Orbán arról is beszélt, hogy reméli, a vasárnapi önkormányzati választás után „a kommunizmus és öröksége már nem lesz többé politikai probléma”. Bár azt elismerte, a lelki öröksége még meg fog maradni. Mindezt a megszorítási vádakkal kapcsolatban mondta. Mint fogalmazott, ez a szocialisták eszköze volt, ebből a választók nem kértek. A Fidesz nem készül megszorításokra, hanem teljesen új gazdaságpolitikát épít, az együttműködés politikáját – tette hozzá.
Az új adórendszer „világszabadalom” lesz, az egykulcsos és a családi adózás jegyeit is magán viseli majd – mondta Orbán. Szerinte a lényeg az, hogy arányos legyen, amely nem lebeszéli az embereket a munkáról, hanem ösztönöz. A miniszterelnök azt is fontosnak tartja, hogy egyszerű legyen az új rendszer.
Az önkormányzati választás eredményével akkor lenne elégedett, ha az emberek először nem valami ellen, hanem valami mellett fognának össze, átlépnék saját árnyékukat. „Ez történelmi siker lenne” – fogalmazott.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.