A megkérdezettek a katasztrófa kapcsán több, szinte azonos fontosságú lépés megtételét tartják fontosnak. A „legfontosabb” feladatnak (a megkérdezettek 99 százaléka szerint) a települések védelmét tekintik egy újabb esetleges gátszakadástól, ezt követi a károsultak kártalanítása, valamint a gyárban dolgozók munkahelyének megvédése (98 százalék), de majdnem ugyanilyen jelentőséget tulajdonítanak a felelősök megkeresésének is (97 százalék tartja inkább fontosnak). Az adatok tehát egyértelműen arra utalnak, hogy a magyar társadalomban óriási szolidaritás nyilvánul meg a károsultak irányába, de ugyanakkor azt is érzékelik, hogy a gyár bezárása hosszú távon inkább rontja a károsultak helyzetét. A munkahelyek védelmét azonban nem feltétlenül a termelés mielőbbi újraindításától várják a kérdezettek. Ezt a feladatot ugyanis csak a megkérdezettek 80 százaléka látja inkább fontosnak.
Az emberek a céget hibáztatják
A felmérés szerint a magyar társadalom túlnyomó többsége számára nem kétséges, hogy a tragikus katasztrófáért a gyárat működtető cég a felelős. A megkérdezettek mintegy héttizede (69 százalék) van ezen az állásponton, s csupán 4 százalékuk vélekedett úgy, hogy természeti katasztrófáról van szó. A mintába kerülők 27 százaléka nem tudott vagy nem akart válaszolni a kutatás ezen kérdésére. Ugyancsak a vegyipari cég felelősségére utalhat közvetve az is, miszerint a válaszolók 76 százaléka szerint a bajbajutottak kártalanítása a cég feladata. Ettől eltérő álláspontot vallók 7 százaléka szerint a kártalanítás állami feladat, egy százalékuk pedig úgy nyilatkozott, hogy adományokból kell enyhíteni a tragédia elszenvedőinek okozott károkat.
A kormány ura a helyzetnek
A kormány által eddig megtett lépések összhangban állnak az emberek elvárásaival, hiszen nincs olyan lépés, amellyel a társadalom legalább négyötöde nem értene egyet. Sőt, majd minden kérdezett egyetért a kármentő alap megnyitásával (97 százalék), és szintén nagyon magas az érintett településeket védő új gát megépítésének támogatottsága (92 százalék). Helyeslés övezi azt az intézkedést, amely a vállalatot és a tulajdonosait vagyonzár alá helyezte (85 százalék), és a kérdezettek döntő többsége azt is elfogadhatónak tartja, hogy a kormány állami felügyelet alá vonta a Magyar Alumínium Zrt.-t a katasztrófaelhárítás és a kártalanítás idejére. Összességében a magyar társadalom majd kilenctizede úgy véli, hogy a kormány jól (50 százalék) vagy nagyon jól kezelte (36 százalék) a vörösiszap-katasztrófa következményeit. A kormány döntéseivel egyet nem értők aránya kevesebb mint 10 százalék, ami azt jelenti, hogy ebben a súlyos helyzetben pártállástól lényegében független a kormányzati tevékenység pozitív megítélése.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.