A szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkárság közleménye szerint az elmúlt évek drogstratégiája, amely a hangsúlyt a drogliberalizációra és az ártalomcsökkentésre helyezte, nem követhető. Ez a politika kedvezett a drogliberalizáció mellett elkötelezett szűk megélhetési lobbinak, és közvetetten azoknak is, akik hasznot húztak a nem tiltott, de egészségre ártalmas szerek, sok esetben kábítószerek forgalmazásából. Arra is felhívták a figyelmet, hogy az elmúlt nyolc évben új szerek jelentek meg a piacon, a fiatalok közti terjesztésnek új formái honosodtak meg.
Az új drogstratégia – melyet a jövő év végéig dolgoznak ki – a megelőzésen, a családok megerősítésén, az iskolai nevelésen, a tanárok tekintélyének visszaállításán, a fiatalok támogatásán, a bajbajutottak segítésén és a kábítószer-kereskedők elleni drasztikus fellépésen alapul. Az államtitkárság hozzátette, hogy ezeket a célokat szolgálták a kormány eddigi intézkedései is, példaként említve egyebek mellett a családi adókedvezményt, az ötven órát meghaladó iskolai hiányzás szankcionálását és a bolti lopásokért kiszabható szigorúbb büntetés bevezetését. „Ezen intézkedéseknek a pozitív hatása már rövid távon is megmutatkozik” – írták.
Téglásy Kristóf, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium ifjúságügyi főosztályának vezetője múlt csütörtökön jelentette be, hogy széles körű társadalmi egyeztetést követően a kormány 2011 második felében benyújtja az Országgyűlésnek az új drogpolitikai alapvetésekre támaszkodó stratégiáját.
Elmondta továbbá, hogy december 13-i hatállyal felmentették állásából a nemzeti drogkoordinátort, Portörő Pétert és három másik munkatársát. A bizottság jelen lévő civil tagjai ezt a bejelentést hallva – kifejezve tiltakozásukat – kivonultak az ülésről. Az ülésen részt vevő civil és szakmai delegáltak csütörtöki közleményükben később elfogadhatatlannak nevezték, hogy a jelenlegi kormányzat teljességgel a bizottság és a szakmai szervezetek kizárásával hozott meg ilyen horderejű döntéseket, és azokat „ultimátumszerűen” közölte a bizottsággal.
A Gondi János, Sárosi Péter és Szemelyácz János – mint a Kábítószer Koordinációs Bizottság (KKB) civil/szakmai delegáltjai – által jegyzett akkori közlemény úgy fogalmazott: számukra elfogadhatatlan, hogy a kormány „ideológiai okokból” szakít a nemzeti drogstratégiával, amelyet „gondosan előkészített szakmai és társadalmi egyeztetési folyamat” eredményeként hagyott jóvá a parlament.
Hétfői sajtótájékoztatójukon négy szakmai ernyőszervezet képviselői ismertették közös nyilatkozatukat, amelyben kiállnak a jelenleg érvényben lévő, de a kormány által a múlt héten „vállalhatatlannak” nyilvánított drogstratégia mellett, és egyúttal a KKB rendkívüli ülésének összehívását kérték az illetékes miniszterektől.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.