A helyi kiképzőbázison tartott bemutatón – amelyet az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága kihelyezett ülés keretei között tekintett meg – az államtitkár elmondta: ez a 2049 ember eddig is elsősorban őrzés-védelmet ellátó civil munkavállalókból került ki, akik így a honvédség állományába kerültek. A jelentkezők szerződést kötöttek a HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő (HM EI) Zrt.-vel és a honvédséggel is; az önkéntesek szerződésben vállalták, hogy őrzik majd a honvédség 57 működő objektumát. A szerződések időtartama eltérő, a munkáltató és a munkavállaló megegyezésétől függ, akár határozatlan időre is szólhatnak – tette hozzá.
Ezek az emberek képesek lesznek arra, hogy katasztrófahelyzetekben is megállják a helyüket, valamint a távlati célok között szerepel, hogy a NATO nemzeti befogadó támogatási rendszerében kiegészítő szerepet töltsenek majd be. A következő lépcsőfok – a műveleti tartalék – kiépítése 2012 elejétől indulhat, ennek jogszabályi hátterét, különösen a munkáltatói ösztönző rendszert, a jövő év elején szeretnék kidolgozni – mondta Simicskó. A remények szerint 2014-re állhat fel a teljes – 6-8 ezer embert magába foglaló – önkéntes tartalékos rendszer – fűzte hozzá. Az államtitkár kérdésre válaszolva elmondta: az első önkéntesek háromnapos kiképzésen vettek részt. Lövészeti, alaki és elméleti kiképzésben részesültek nyolc-tíz bázison az országban.
Simicskó elmondta azt is, hogy a következő évi költségvetésben 75 millió forint áll rendelkezésre a rendszer első lépcsőjének kialakítására. Ezt azért tudják ennyiből megoldani, mert a felszerelés rendelkezésre áll. A következő időszak jelentősebb összegeket emészt majd fel, hiszen az önkéntes tartalékosnak jelentkezők munkáltatóit valószínűleg majd kompenzálni kell.
Az MTI kérdésére az államtitkár elmondta: azt, hogy az önkéntes rendszer olcsóbban biztosítja-e például az őrzés-védelmet – amely eddig 8-9 milliárd forintjába került évente a tárcának –, még nem lehet egyértelműen kijelenteni. Az a pénz, amit eddig e célra fordítottak, nem szabadul fel – tette hozzá. „Mi arra számítunk, hogy az egész rendszer átláthatóbb, kiszámíthatóbb, a társadalom számára is elfogadhatóbb lesz, közben pedig több hasznot hoz a honvédségnek” – mondta Simicskó.
(MTI)
Több mint háromezer hamis bankjegyet találtak egy budapesti férfi lakásán