Nem lehet majd semmibe venni az ÁSZ megállapításait

Rogán Antal szerint az Állami Számvevőszékről (ÁSZ) szóló sarkalatos törvény véget vet a következmények nélküli ellenőrzés gyakorlatának, és súlyos szankcióval sújtja, ha az ellenőrzött szervezet megtagadja az együttműködést, vagy semmibe veszi a számvevőszék megállapításait.

MNO
2011. 05. 23. 17:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gazdasági és informatikai bizottság fideszes elnöke hétfői parlamenti expozéjában kiemelte: a büntető törvénykönyv módosítása eredményeként szabadságvesztéssel lesz büntetendő, aki az ÁSZ ellenőrzésével kapcsolatos közreműködési kötelezettségét megszegi, illetve az is, ha a kifogások kezelésére az intézmény vezetője nem készít intézkedési tervet.

Rogán elmondta, szimbolikus, hogy az új alaptörvényhez kapcsolódó sarkalatos törvények közül az Országgyűlés az Állami Számvevőszékről szóló törvényt tárgyalja meg először. Ez azt üzeni, hogy a kormánytöbbség véget kíván vetni a közpénzek felelőtlen elköltésének, amely az elmúlt években jellemző volt – mondta.

Az elmúlt években több példa volt arra, hogy költségvetési szervek megtagadták az ÁSZ munkatársaival való együttműködést, és semmibe vették a számvevőszék megállapításait – hangsúlyozta. Példaként hozta a Fővárosi Önkormányzatot, megemlítve: látható, hogy a közpénzek felelőtlen kezelése hová vezetett, amiatt büntetőeljárások indultak, önkormányzati vezetőket vettek őrizetbe. Rogán szólt arról is: a javaslat biztosítja a számvevőszék függetlenségét azáltal, hogy a szervezet költségvetése nem lehet kevesebb az előző évinél. Ezenkívül törvény új feladatot csak akkor állapíthat meg az ÁSZ-nak, ha az ahhoz szükséges fedezetet is biztosítja – mondta.

Kitért arra is, hogy az indítvány nem határozza meg részletesen az ellenőrzések módszertanát, így azt a számvevőszék folyamatosan a változó nemzetközi standardoknak megfelelően alakíthatja a jövőben. Hozzátette: a jogszabály „a kor szelleméhez” igazítja a bérezési szabályokat is, mivel az ÁSZ-nál eddig törvényileg garantálták a 13. és 14. havi illetményt. Nyilvánvaló, hogy ez nem tartható tovább, de a javaslat beépíti ezeket a bérekbe, rögzítve ugyanakkor, hogy a bruttó bértömeg a jelenlegihez képest nem változhat – ismertette.

Répássy Róbert igazságügyi államtitkár a kormány nevében támogatásáról biztosította a törvényjavaslatot, amelyet elmondása szerint az új alaptörvény elfogadása mellett az előző ÁSZ-törvény megalkotása óta eltelt több mint húsz évben bekövetkezett változások és a felszínre került problémák orvoslásának szándéka is indokol. Az általános vita a vezérszónoki és képviselői felszólalásokkal kedden folytatódik.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.