A Kormány.hu oldalon közzétett javaslat, amelynek véleményezési határideje szeptember 26-a, rögzíti, hogy a kormány az energiaárakhoz hasonlóan – döntően az árkorlát szinten tartásával – megakadályozza a tankönyvárak emelkedését, ezáltal az iskoláskorú gyermekeket nevelő családok anyagi terheinek növekedését. A közoktatási tankönyvek maximált ára a családokra és a költségvetésre „költségkímélő hatást fejt ki”, ugyanakkor a kiadókat takarékosságra, a hatékonyság növelésére ösztönzi – olvasható a dokumentumban.
A jelenleg egyeztetés alatt álló javaslat kitér arra is: az iskoláztatási kötelezettség szerves következménye, hogy a tanuláshoz szükséges tankönyveket be kell szerezni, függetlenül az anyagi körülményektől biztosítani kell, hogy valamennyi iskoláskorú gyermek azonos esélyekkel férjen hozzá a tanulmányok folytatásához nélkülözhetetlen tankönyvekhez. A megelőző tíz évben az oktatásért felelős miniszter minden év szeptember 30-ig közleményben tette közzé a tankönyvek maximált árát; 2010-től viszont már ezt rendeletben kell szabályozni. Az anyag rögzíti azt is, hogy a 2012/2013. tanévre vonatkozó közoktatási tankönyvárrendelet árkorlátjának alkalmazása az egyik feltétele annak, hogy egy tankönyvkiadó könyvei felkerülhessenek a közoktatási tankönyvjegyzékre. Tankönyvként az a nyomtatott formában megjelent könyv hozható forgalomba, amelyet tankönyvvé nyilvánítottak, továbbá felvettek a hivatalos tankönyvjegyzékre.
Az éves költségvetési törvényben meghatározott, a tanulók ingyenes tankönyvellátásának támogatására megállapított, és az iskolafenntartók által igényelhető támogatás felhasználása csak a jegyzéken szereplő tankönyvek esetén alkalmazható. Az adott tanévi jegyzékre felvett könyv ára a tankönyvjegyzék hatályának időtartama alatt nem emelhető. Kitér a dokumentum arra is, hogy ha a javaslatnak megfelelően az árkorlát nem változik, akkor ez a központi költségvetésre nincs hatással, nem nőnek számottevően a háztartások költségei, ugyanakkor a tankönyvkiadóknál a nyereség csökkenésére lehet számítani. Ha azonban esetleg mégis kismértékű emelés történne, akkor – mivel az ingyenes tankönyvellátásra jogosultaknak a tankönyvek térítésmentes elérhetőségét biztosítani kell – a jelenleg a jogosult tanulónkénti 12 ezer forintos keret nem lesz elegendő a növekvő tankönyvárak állami kompenzálására. Ennek következtében a tanulók ingyenes tankönyvellátása veszélybe kerülhet, vagy az állami költségvetésnek növelnie kellene a jogosult tanulók után igényelhető állami központi költségvetési támogatás mértékét.
Az oktatási államtitkárság idei tanévkezdésre összeállított becsült adatai szerint az első évfolyamos tanulók tankönyvcsomagjának átlagára 6482 forint, a másodikosoké 7430 forint, a harmadikosoké 7169 forint, a negyedikeseké 6431 forint volt. Felső tagozaton ötödik évfolyamon a tankönyvekért átlagosan 6550 forintot, a hatodikban 7285 forintot, a hetedikben 11 110 forintot, a nyolcadikban 10 840 forintot kellett fizetni. A legolcsóbb kiadvány a tankönyvjegyzékben 111 forint, a legdrágább közismereti tankönyv 3280 forint, a legdrágább nemzetiségi tankönyv 25 ezer forint, a legdrágább szakképzési tankönyv 8300 forint volt. A hivatalos tankönyvjegyzékben 4652 kiadvány szerepel.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.