A IV. Budapesti Emberi Jogi Fórum szerdai megnyitóján a tárcavezető elmondta, az első félévi magyar soros EU-elnökség is kiemelten foglalkozott az emberi jogok kérdésével, ezért törekedett arra is, hogy a romák integrációját európai kontextusba helyezzék, és létrejöjjön az európai roma keretstratégia.
Az EU alapvető értékeinek is része az emberi jogok tiszteletben tartása, és az unió aktívan támogatja ezeknek a jogoknak az elterjesztését a világban – emelte ki.
Martonyi János a konferencia egyik témájával, a nők esélyegyenlőségével kapcsolatban úgy fogalmazott, a nők hátrányos megkülönböztetése elleni harcot Magyarország is fontosnak tartja, azért is, mert „a társadalom ereje a jól működő családokon alapul”.
A tanácskozás egy másik témájával, az arab tavasszal összefüggésben kijelentette, támogatni kell az érintett észak-afrikai és közel-keleti országokat, de hagyni kell, hogy a maguk útját járják. „Inkább ők cselekedjenek tökéletlenül, mint mi tökéletesen helyettük” – hangoztatta. Hozzátette, Magyarország soha nem ad tanácsot az átmenetben lévő országoknak, de mindig kész megosztani a tapasztalatait velük.
A miniszter kitért arra is, hogy az elmúlt négy évben az emberi jogi konferencia nemzetközileg elismert eseménnyé vált.
A kétnapos nemzetközi tanácskozásra küldött videoüzenetében Laura Dupuy Lasserre, az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának elnöke az arab tavasszal kapcsolatban hangsúlyozta, a demokratikus átmenetnek együtt kell járnia az emberi jogok tiszteletben tartásával. Mint mondta, az emberi jogi tanács kiemelten foglalkozik a Líbiában, Szíriában, Tunéziában és Jemenben történtekkel.
Laura Dupuy Lasserre a nőket érő hátrányos megkülönböztetésről szólva azt mondta, még sok a teendő, a kihívás világszerte, mert még mindig gyakori a nők diszkriminációja a törvénykezésben és a gyakorlatban egyaránt.
A Külügyminisztérium minden évben rendez hasonló konferenciát. Az idei esemény négy panelbeszélgetésből áll, a tervezett témák az EU tevékenysége az emberi jogok védelmében, a nők jogai és esélyegyenlősége, a védelmi felelősség elvének alkalmazása és az arab tavasz emberi jogi vonatkozásai. Az előadók mások mellett az ENSZ, az Európai Bizottság, a Külügyminisztérium, a Magyar Tudományos Akadémia és az Amnesty International munkatársai, továbbá diplomaták.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.