A JP Morgan bankcsoport citybeli közgazdászainak értékelése szerint a tervezeten pénteken végrehajtott módosítások közül különösen kettő tűnik ki. Az egyik az, amelynek alapján a kamatpolitikai döntéshozókat – az MNB-elnökön és alelnökein kívül – a parlament nevezi ki, vagyis ezt a jogkört nem ruházzák át az államfőre, ahogy az egy korábbi változatban szerepelt, a másik pedig az, amelyik kimondja, hogy a kormány nem tesz kísérletet az MNB és vezetői befolyásolására, és jóllehet az MNB-elnök beszámolással tartozik a parlamentnek, függetlensége azonban biztosított lesz.
A JP Morgan londoni elemzői közölték: véleményük szerint kedvező fejleményként kell értelmezni a magyar törvényhozók hajlandóságát az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) aggályainak elsimítására. Bár az Európai Bizottság inkább a jegybanktörvény és gazdasági stabilitási törvény tervezeteinek teljes visszavonását pártolta volna, „véleményünk szerint azonban a mai (pénteki) módosítások egyértelműen jó irányba tett lépések” a jegybanki függetlenséggel kapcsolatos aggályok kezelése szempontjából – fogalmaztak pénteki kommentárjukban a JP Morgan londoni szakértői.
A parlamentben nagyüzem volt: 15 törvényt szavaztak meg, többek között az állami és önkormányzati vagyonról, lehetőséget teremtett az MNB és a PSZÁF összevonására, és elfogadta az új csődtörvényt is. Bővebben>>>