Az Ipsos decemberi mérése szerint a Fidesz népszerűsége a teljes népességen belül 18 százalékos, az MSZP 11, a Jobbik 10, az LMP 3, a Gyurcsány Ferenc-féle Demokratikus Koalíció 2 százalékon áll. Vagyis a Fidesz – elképesztő népszerűségvesztése ellenére is – fölényesen nyerne a választásokon, meglehet, kétharmaddal.
A Medián kutatása azt állapította meg, hogy a biztos szavazók körében a Fidesz–KDNP népszerűsége 43 százalékra esett, míg az MSZP 23, a Jobbik 20, az LMP 8, Demokratikus Koalíció 5 százalékon áll. A Tárki szerint a választások óta nem volt ilyen alacsony a Fidesz–KDNP támogatottsága, egyben ilyen kicsi a különbség a kormánypártok és az ellenzék között.
Jobbik–MSZP harc a második helyért
A Fidesz–KDNP szimpatizánsainak aránya a teljes lakosság körében a novemberi 23 százalékról 19 százalékra csökkent, az MSZP-é 10-ről 12 százalékra nőtt. A Jobbikra a teljes lakosság 10, az LMP-re 4, a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalícióra pedig 2 százaléka szavazna. Nőtt a bizonytalanok, illetve nem válaszolók aránya a novemberi 48-ról 51 százalékra.
Mindezen adatokkal szemben a Nézőpont Intézet legfrissebb mérése szerint a teljes népesség 36 százaléka támogatja a kormánypártokat. Az aktív szavazók körében 59 százalékos a Fidesz–KDNP népszerűsége. A teljes népesség körében a Jobbik 11, az MSZP 8, az LMP 4, míg a Demokratikus Koalíció 2 százalékon áll. Az aktív szavazók 17 százaléka támogatná a Jobbikot, 12 százalék az MSZP-t, 7 százalék az LMP-t, 3 százalék pedig a Demokratikus Koalíciót.
Az ellenzék nem tudott profitálni
Eddig mindegyik kormánypártra jellemző volt, hogy hatalomra kerülését követően veszített a népszerűségéből, és a ciklus félidejében érték el a mélypontot – mondta el lapunknak Gyömöre Máté, a Magyar Progresszív Intézet elemzője. Ezt a Fideszt is elérte, de itt egy picit többről van szó – tette hozzá. Az általános közhangulat is negatívvá vált, amely mindenképpen hatással van a kormányra, így a negatív trendek mindenképpen stabilizálódhatnak – hangsúlyozta a szakértő. Szerinte rövid távon nem várható a Fidesz népszerűségének növekedése.
Gyömöre szólt arról is, hogy bár a kormánypártok szavazóiknak egy részét elveszítették, de ebből az ellenzék nem tudott profitálni. „A Fidesz ebből a szempontból kényelmes helyzetben van.” Azok körében csökkent a kormány népszerűsége, akik jobban függnek az államtól, míg a fiatalok körében az LMP és a Jobbik térnyerése figyelhető meg – tette hozzá. Az elemző szerint a bizonytalanok jelentős része titkolja a pártválasztását, így nehéz bármilyen megállapítást tenni arra, hogy körükben melyik párt rendelkezik a legtöbb „alvó” támogatóval.
Fölényesen vezetett az MSZP
A mostani számok jobb megértéshez érdemes visszanézni, hogy vajon hogyan állt a pártok támogatottsága 1999, 2003 és 2007 decemberében. 12 évvel ezelőtt a Szonda Ipsos mérése szerint a Fidesz-MPP támogatottsága a teljes népességen belül 20, míg az MSZP-é 28 százalék volt, a biztos pártválasztók között 32, illetve 46 százalékot regisztráltak. Ennek alapján, ha akkor választásokat tartottak volna a szocialisták, simán szerezték volna meg az abszolút többséget.
2003 decemberében a Medián kutatása szerint a biztos szavazók körében a Fidesz-MPSZ 49, az MSZP 43, az SZDSZ 3, míg az MDF 2 százalékon állt. Ez viszonylag szoros eredményt sejtetett volna, ha az embereknek, akkor az urnákhoz kellett volna járulnia. Ennek alapján elmondható, hogy nyolc évvel ezelőtt a Medgyessy-kormány támogatottsága körülbelül a mostani Fidesz-kormányéval egyenértékű.
Négy évvel ezelőtt a Szonda Ipsos adatai szerint a biztos szavazók körében a Fidesz-MPSZ támogatottsága 60, míg az MSZP-é 28 százalék volt. Az MDF 5, az SZDSZ 4, a MIÉP 1 százalékon állt. Jól látható, hogy a Gyurcsány-kormány 2007 decemberére társadalmi támogatottsága jelentős részét elveszítette, és a mostani kétharmados többség már akkor is simán meglett volna.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.