A keddi vádbeszédben elhangzott, bizonyítást nyert, hogy az MSZP–SZDSZ-es városvezetés több esetben adott el áron alul ingatlanokat és készíttetett valótlan értékbecsléseket, így hozva helyzetbe az általuk kiválasztott vevőket.
Az ügyészi perbeszéd már két teljes napja tart, várhatóan a következő pénteki tárgyaláson a cselekmények minősítésére és a büntetésekre vonatkozó indítványokkal zárul le, azután még aznap sor kerülhet a sértett erzsébetvárosi önkormányzat jogi képviselőjének felszólalására. A 13 vádlott érdekében felszólaló ügyvédek jövő kedden kezdik meg perbeszédeiket, és az utolsó szó jogán előadottakat követően, várhatóan még februárban kihirdeti elsőfokú ítéletét a törvényszék.
Az ügy eredetileg 25 vádlottja közül a pusztán okirat-hamisítással megvádolt 12 stróman ügyében másfél hónapja ítélet született, azok a vádlottak pénzbüntetést, illetve még enyhébb büntetéseket kaptak. Közülük 10-nél fellebbezés hiányában jogerőre emelkedett a törvényszék elsőfokú döntése, és lezárult az eljárás, két stróman ügyében fellebbezések folytán a Fővárosi Ítélőtábla jár el majd másodfokon.
Az ügyészség szerint Gál György, a VII. kerületi önkormányzat gazdasági bizottságának volt SZDSZ-es elnöke összesen 603 millió forint kárt okozott és 1,7 milliárd forint kár okozását kísérelte meg Erzsébetváros sérelmére, ezzel összefüggésben az önkormányzati ingatlanok áron aluli eladásával kapcsolatban 2003-2004-ben összesen 366 millió forint vesztegetési pénzt kért és kapott befektetőktől.
A vádhatóság szerint a hamis értékbecslésekkel megtévesztett erzsébetvárosi képviselő-testület megszavazta a versenyeztetés nélkül, jóval a piaci ár alatt történő értékesítéseket, egy kedvezményezett vállalkozói kör pedig személyesen Gálnak adta a vételi ajánlatokat, majd az ingatlanonként 20-30 milliós vesztegetési pénzt.
Mindezt a vád szerint bűnsegédként támogatta Hunvald, holott tudta, hogy az ingatlanokra van vevő, reális piaci áron. A büntetőper másodrendű vádlottját, a volt erzsébetvárosi szocialista polgármestert a sok száz milliós ingatlanpanamák, illetve sokmilliós kárt okozó lakáskiutalások és fiktív megbízási szerződések miatt az ügyészség bűnszervezetben elkövetett csalással, hűtlen kezeléssel, vesztegetéssel és hivatali visszaéléssel vádolja.
A sok száz milliós kárt okozó önkormányzati ingatlanpanamák mellett barátoknak, élettársaknak kedvező, az önkormányzatnak több tíz milliós kárt okozó fiktív megbízási szerződések, sokmilliós kárt okozó szociálisbérlakás-kiutalások és más bűncselekmények is szerepelnek a vádban.
A tavaly áprilisban megkezdődött büntetőperben Gál és Hunvald jobbára tagadta bűnösségét, részletes vallomásokat tett a vádpontokkal összefüggésben; Gál pusztán erkölcsi felelősséget érez a történtekért, Hunvald pedig vitatta, hogy egyáltalán kár érte volna Erzsébetvárost. Mindketten éveket töltöttek előzetes letartóztatásban, jelenleg azonban már csak Gál van házi őrizetben. Az eljárás során a többi vádlott is javarészt tagadta a bűncselekmények elkövetését, ugyanakkor több, az ügyészséggel együttműködő tanú Gálra és Hunvaldra vallott.