Megabotrány: sok minden eldőlhet + Videó

Várhatóan jövő kedden a vádbeszéddel kezdődnek el a perbeszédek a Hunvald-ügyben, s februárban hirdethetnek elsőfokú ítéletet.

PR
2012. 01. 19. 19:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismert, a per egy korábbi tárgyalásán elhangzott, Gál György és Hunvald György az ellenük folyó eljárás megindulása előtti hónapokban a rájuk vonatkozó „kilövési engedélyről” beszélgetett telefonon. A bírósági tárgyaláson lejátszott telefonbeszélgetések között volt, amelyikben Gáltól érdeklődött a szeretője az erzsébetvárosi önkormányzattól kapott mobiltelefon költségeinek megtérítéséről, illetve a neki szánt önkormányzati lakásról.

A csütörtöki tárgyaláson iratismertetés zajlott, illetve vádlottak nyilatkoztak az ügyészség szerint több tíz milliós kárt okozó, önkormányzati lakáskiutalásokkal kapcsolatos bűncselekményeket tartalmazó, néhány nappal ezelőtti vádkiterjesztésről. Az érintett vádlottak a többi vádponthoz hasonlóan itt is tagadták bűnösségüket. Az Erzsébetvárost mint sértettet képviselő ügyvéd bejelentette, hogy a vádkiterjesztésnek megfelelően felemeli a vádlottakkal szembeni polgári jogi igényét, amely így most már összesen mintegy 678 millió forint.

Az ügyészség szerint Gál György, a VII. kerületi önkormányzat gazdasági bizottságának volt SZDSZ-es elnöke összesen 603 millió forint kárt okozott és 1,7 milliárd forint kár okozását kísérelte meg Erzsébetváros sérelmére, ezzel összefüggésben az önkormányzati ingatlanok áron aluli eladása kapcsán 2003-2004-ben összesen 366 millió forint vesztegetési pénzt kért és kapott befektetőktől. A vádhatóság szerint a hamis értékbecslésekkel megtévesztett erzsébetvárosi képviselő-testület megszavazta a versenyeztetés nélkül, jóval a piaci ár alatt történő értékesítéseket, egy kedvezményezett vállalkozói kör pedig személyesen Gálnak adta a vételi ajánlatokat, majd az ingatlanonként 20-30 milliós vesztegetési pénzt.

Mindezt a vád szerint bűnsegédként támogatta Hunvald, holott tudta, hogy az ingatlanokra van vevő, reális piaci áron. A büntetőper másodrendű vádlottját, a volt erzsébetvárosi szocialista polgármestert a sok száz milliós ingatlanpanamák, illetve sokmilliós kárt okozó lakáskiutalások és fiktív megbízási szerződések miatt az ügyészség bűnszervezetben elkövetett csalással, hűtlen kezeléssel, vesztegetéssel és hivatali visszaéléssel vádolja. A sok száz milliós kárt okozó önkormányzati ingatlanpanamák mellett barátoknak, élettársaknak kedvező, az önkormányzatnak több tíz milliós kárt okozó fiktív megbízási szerződések, sokmilliós kárt okozó szociálisbérlakás-kiutalások és más bűncselekmények is szerepelnek a vádban.


Tagadtak

Az eljárás során Gál és Hunvald jobbára tagadta bűnösségét, részletes vallomásokat tett a vádpontok kapcsán; Gál pusztán erkölcsi felelősséget érez a történtekért, Hunvald pedig vitatta, hogy kár érte volna Erzsébetvárost. A büntetőper tavaly április elején kezdődött el, és a Fővárosi Bíróság (FB) – a Fővárosi Törvényszék jogelődje – nyomban jelezte: nem látja megalapozottnak a lényegesen súlyosabb büntetések kiszabását lehetővé tevő bűnszervezeti minősítést, ezért a vádirat pontosítására hívta fel az ügyészséget, amely azonban erre azzal reagált, hogy minden szükséges információ benne van a vádiratban. Ezen túlmenően tucatnyi, okirat-hamisítással vádolt stróman ügyében a tárgyalássorozat elején elévülés miatt megszüntette az elsőfokú bíróság a büntetőpert, ám ezt az ügyészség indítványára a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla felülbírálta. A strómanok ügyében már megszületett az FB-n az elsőfokú ítélet, ez jobbára pénzbüntetés, próbára bocsátás, illetve megrovás.

Tavaly májusban az FB megszüntette Gál és Hunvald előzetes letartóztatását, a többi között a bűnszervezeti minősítés pontatlanságai miatt, ez ellen azonban fellebbezett az ügyészség, ennek nyomán a Fővárosi Ítélőtábla újra előzetesbe helyezte a két vádlottat. Tavaly októberben Hunvaldot az elsőfokú bíróság ismét szabadlábra helyezte, ezt azonban a tábla lakhelyelhagyási tilalomra változtatta. Hunvald 2009 februárjától összesen mintegy két és fél évet töltött előzetes letartóztatásban.

5-től 10 évig terjedő szabadságvesztés fenyegeti

Gál György esetében tavaly december közepén a bíróság az ügyész indítványára döntött az előzetes letartóztatás megszüntetéséről és egyúttal a házi őrizet elrendeléséről, ugyanis az elsőrendű vádlott esetében a legsúlyosabb kényszerintézkedés a törvény erejénél fogva december 30-án mindenképpen megszűnt volna. Gál György 2008 novembere óta volt előzetes letartóztatásban, ezt ez év május-júniusában az FB döntése nyomán néhány hetes házi őrizet megszakította, de akkor a másodfokon eljáró Fővárosi Ítélőtábla visszahelyezte az elsőrendű vádlottat az előzetes letartóztatásba. Gált a vádbeli legsúlyosabb cselekmény alapján 5-től 10 évig terjedő szabadságvesztés fenyegeti, ez alapján pedig a törvény szerint legfeljebb 3 évig lehet előzetes letartóztatásban. Ez a határidő járt le 2011 végén, erre való tekintettel indítványozta akkor az ügyész a legsúlyosabb kényszerintézkedés megszüntetését.

A csütörtöki tárgyaláson elhangzott, hogy Hunvald György kényszerintézkedésének ügyében a vádlott indítványa nyomán a strasbourgi emberi jogi bíróság már megkezdte az érdemi vizsgálódást. A perbeszédek jövő héten a vádbeszéddel kezdődnek meg, azután védőbeszédek következnek, az elsőfokú ítélet kihirdetésére pedig várhatóan február második felében kerülhet sor a Hunvald-ügyben a Fővárosi Törvényszéken.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.