Miért lépett előbb a Fitch? + Videó

Minél előbb meg kell állapodnia a kormánynak a Nemzetközi Valutaalappal a gazdasági stabilizáció érdekében – mondta el az MNO-nak Suppan Gergely a Fitch pénteki leminősítése kapcsán. Giró-Szász András meglepőnek, az NGM megalapozatlannak tartja a leminősítést.

Kovács András
2012. 01. 06. 14:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fitch pontosan egy hónappal ezelőtt még azt mondta, az IMF-tárgyalások végéig nem változtat Magyarország besorolásán. A hitelminősítő annak ellenére döntött a leminősítés mellett, hogy a kormány csütörtökön és pénteken is biztosította a piacot a mielőbbi megállapodás szándékáról.


A Hír TV-nek Tóth Gergely, a Buda-Cash Brókerház Zrt. elemzője azt mondta, hogy azért léphetett a Fitch, mert úgy érzik, hogy már megvalósultak azok a negatív feltételek, amelyek a leminősítéshez szükségesek. Ilyen például a forint történelmi mélypontja, a jelentés továbbá külön kiemeli az unortodox gazdaságpolitikai lépéseket – tette hozzá. A szakértő ugyanakkor kiemelte, hogy a mostani leminősítés már nem rengette meg hazánkat, ezt bizonyítja a forint és a BÉT jó teljesítménye.

Nem volt váratlan

A kormány vélhetően tudott a leminősítésről, semmiképpen sem volt váratlan, annak ellenére sem, hogy korábban megígérték, hogy megvárják az IMF-tárgyalások végét – hangsúlyozta lapunknak Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője. A szakértő szerint a Fitch kiemeli, hogy rövid távon finanszírozható az ország, de hosszú távon kockázatokat lát. További probléma, hogy a mostani adósságfokozatunk is negatív kilátás alatt van, így újabb leminősítések jöhetnek – tette hozzá. Suppan rámutatott arra, hogy minél előbb meg kell állapodnia a kabinetnek a valutaalappal, hogy elinduljunk a stabilizáció irányába, ami erősebb forintot és alacsonyabb kamatfelárat jelenthet.

Háromból három

Mint arról beszámoltunk, pénteken megvonta a befektetési ajánlású szuverén devizaadós-osztályzatot Magyarországtól a Fitch Ratings. A cég által Londonban bejelentett lépés nyomán a magyar szuverén adósbesorolást a három legnagyobb nemzetközi hitelminősítő egyaránt a befektetésre nem ajánlott kategóriában tartja nyilván: a múlt év végén a Moody’s Investors Service és a Standard & Poor’s is ebbe az osztályzati sávba sorolta át Magyarországot.

Giró-Szász: Meglepő

Giró-Szász András kormányszóvivő a bankbetétek biztonságáról tartott sajtótájékoztatón a Fitch döntését illető kérdésre azt mondta: a kormány azt meglepőnek tartja, hiszen éppen az elmúlt egy nap alatt a forint árfolyama az euróval szemben 8 forinttal erősödött, és Magyarország CDS-felára (a magyar államadósság törlesztéskockázatára kínált biztosítási tranzakciók árazása) 70 bázispontnyit javult. A kormányszóvivő ugyanakkor emlékeztetett, hogy a piacok már korábban beárazták a harmadik leminősítést.

NGM: megalapozatlan

Megalapozatlan volt a Nemzetgazdasági Minisztérium szerint a Fitch Ratings döntése, amellyel megvonta Magyarországtól a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot. A tárca pénteki közleménye szerint a hitelminősítő cég véleménye kialakításakor nem volt körültekintő, és döntésének időzítése sem indokolható, egyebek mellett azért sem, mert a jövő héten kezdődnek az IMF-fel való tárgyalások, amelyek a kormány várakozásai szerint sikerrel végződnek. A megállapodás minden bizonnyal a piacok megnyugvásához, valamint gyors eszközár-korrekcióhoz vezet.

A közleményben kiemelik azt is, hogy Magyarország fundamentumai szilárdak, és gazdasági helyzete stabil, az ország az Európai Unió által is visszaigazoltan 3 százalék alatt tudja tartani a 2012-es költségvetési hiányt, miközben a külső egyensúly folyamatosan javul. Tartós és jelentős folyó fizetési mérleg többlettel rendelkezik az ország, amelyet tovább növel a tőkemérleg pozitív egyenlege. A kormányzat megfelelő fiskális tartalékokkal rendelkezik, illetve képes a piacról forrásokat bevonni, ezért nincs veszélyben az államadósság finanszírozása – teszik hozzá.

Szintén a Fitch-döntés megalapozatlanságát támasztja alá a tárca közleménye szerint, hogy az MNB tartalékai magasak, a legutóbbi hónapban is 2 milliárd euróval emelkedtek. Hozzáteszik, hogy a kormány 2011. december 15-én megállapodott a Bankszövetséggel, amely további pozitív makrogazdasági és stabilitási hatásokkal jár.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.