A tározó töltésének átszakadása után a Tisza vízrendszerébe százezer tonna ciánnal szennyezett iszap került, ami az eddig ismert legnagyobb csapást jelentette a folyó élővilágára – mondta Horváth Béla, a területi vízügyi igazgatóság műszaki igazgató-helyettese a Tiszai hajósok terén tartott megemlékezésen.
A szennyáradat veszélybe sodorta a Tisza völgyében élő egymillió ember többségének a megélhetését is azzal, hogy a folyó mint természeti vonzerő egy időre megszűnt a turisták számára, és a kieső bevételek nagyon hiányoztak az ott lakóknak – fogalmazott a zömmel középiskolásokból álló hallgatóság előtt a szakember. Rámutatott: a Magyarországot ért forintosítható kár 28,5 milliárdot tett ki, de a természetet ért csapás értéke pénzben nem kifejezhető.
Horváth Béla a cianidszennyezés elleni védekezés kapcsán elmondta, hogy a vízügyi szakemberek a szennycsóvát a kiskörei tározótónál megemelt vízszinttel várták, így a cianidos vizet gyorsabb haladásra késztették a 124 négyzetkilométernyi vízfelületen, védve a tó élővilágát.
A rendezvény befejezéséül a résztvevők egy csoportja a hagyományt követve a Tiszavirág gyalogos hídra vonult, onnan koszorúkat, virágokat dobtak a folyóba, a Tisza újjászületését ünnepelve.
Az Országgyűlés február elsejét 2000 júniusában nyilvánította a Tisza élővilágának emléknapjává.