Orbán Viktor „támogatólag lépett fel” azzal, hogy javasolni fogja az Országgyűlésnek, hogy támogassa a csatlakozást – fogalmazott.
A feltételek kapcsán a kormányszóvivő azt mondta: Magyarország szerencsés helyzetben van, mivel az új leirat olyan feltételeket fogalmazott meg, amelyek a magyar gazdaságpolitikának már az elmúlt másfél évben is sajátosságai voltak, ilyen az államadósság csökkentése és a strukturális alrendszerreformok megindítása, amelyek még folyamatban vannak, de jogi hátterüket már teljes egészében kialakította a magyar kormány.
Az EU-tagországok állam- és kormányfői a hét elején véglegesítették Brüsszelben annak a szerződésnek a részleteit, amely növeli a költségvetési fegyelmet a hozzá csatlakozó országokban.
Giró-Szász András azt is elmondta, hogy még ezen a héten megszületik az Európai Bizottság által megfogalmazott kritikákra a hivatalos válasz mind a jegybanktörvénnyel, mind a bírók nyugdíjazásával, mind pedig az adatvédelmi biztossal kapcsolatban.
A szóvivő a budapesti útdíj bevezetésének ötlete kapcsán kiemelte: a sajtóban megjelent tervezet nem került a kormány elé, az nem hivatalos javaslat. A Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára többször is hivatalosan jelezte, hogy a kormány semmiféle ilyen típusú elképzelést nem támogat, így meg tudja erősíteni, hogy „azok az elképzelések, amelyeket bizonyos sajtóorgánumok a kormányhoz kapcsoltak, azok nem valósak” – közölte a kormányszóvivő.
Giró-Szász András elnézést kér
A kormányszóvivői iroda szerdán közleménybe ezt annak kapcsán közölte, hogy az egyesület visszautasította és nyilatkozata visszavonására kérte Giró-Szász Andrást, aki az ATV Egyenes beszéd című műsorban kedden este azt állította, hogy a szervezet kezdeményezte a bírói nyugdíjkorhatár leszállítására vonatkozó rendelkezések meghozatalát.
A kormányszóvivői iroda közleménye szerint a műsorban a kormányszóvivő által megemlített, és a Magyar Bírói Egyesület közleményében kifogásolt kérdés – a bírákra vonatkozó nyugdíjazási szabályok megváltoztatása – nem a Magyar Bírói Egyesület kezdeményezésére került a normaszövegbe. „A történtekért a kormányszóvivő minden érintettől elnézést kér” – olvasható.
A közleményben utalnak arra, hogy az igazságügyi rendszer átalakításakor a kormány széles körű egyeztetéseket folytatott, bevonva a közös gondolkodásba több szakmai szereplőt, így a Magyar Bírói Egyesületet is.
Hozzátették: a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium és az egyesület közötti folyamatos szakmai konzultációk eredményeként stratégiai megállapodás született, amelynek következtében a törvényekbe a Magyar Bírói Egyesület több javaslatát is beépítették.
A szervezet maga is úgy nyilatkozott, hogy ugyan a törvényhozó nem minden tekintetben vette át az egyesület javaslatait, az elfogadott igazságszolgáltatási törvények a jogállamiság kritériumainak megfelelnek – fogalmaznak a közleményben.