Szó sincs arról, hogy a kormány a közigazgatás átalakítása révén „falurombolást” hajtana végre. A fő szempont az, hogy magasabb színvonalon folyjon az ügyintézés, és az átalakítás révén a meglévő ügyintézési lehetőségeket ne vegyük el a településektől – mondta el lapunknak Szabó Erika, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium területi közigazgatásért és választásokért felelős államtitkára. Úgy látja, ahol átalakítanak, ott az ellátás javítására törekszenek, ezért fogják országosan kiépíteni a kormányablakok rendszerét.
A járási rendszer kialakítása kapcsán úgy nyilatkozott: amit az elmúlt húsz évben az állam kényelmi szempontból a jegyzőkre ruházott feladatként, azt most helyre tesszük, és szétválasztjuk az önkormányzati és államigazgatási feladatokat. A polgármesteri hivatalnál és a jegyzőnél csak azok a feladatok maradnak, amelyek a helyi közügyek intézését hivatottak kiszolgálni – tette hozzá.
Hamarabb megszületnek a rendeletek
Szabó Erika elmondta, hogy szándékaik szerint a 175 járás (168 országosan és 7 budapesti körzet) az egy végleges szám. Június 30-ig kell a kabinetnek határoznia ebben a kérdésben, de hamarabb meg fognak születni az aktuális rendeletek – hangsúlyozta az államtitkár. A kormánymegbízottak szakmai álláspontjára számítunk a járások határairól szóló társadalmi egyeztetés során, akik a végső kijelölésnél kellő hatékonysággal érvényesíteni fogják a kormányrendeletben meghatározott szempontokat.
„Mi nem az önkormányzatokkal foglalkozunk. Az államigazgatás szervezetrendszerének minél hatékonyabb fölépítése a célunk, amely ha átlátható, akkor könnyebb benne az eligazodás. Ez a helyi önkormányzatoknak is az érdeke. Az új törvényi rendelkezés révén egy tiszta, átlátható szisztéma jön létre” – hangsúlyozta az államtitkár.
Olcsóbb lesz
Szabó Erika rámutatott arra is, hogy a tervek szerint február 10-én az Országgyűlés elé kerül a járások kialakításával összefüggő első törvényjavaslat–csomag, amely meghatározza a pontos feladatokat, illetve szabályozza a járást mint államigazgatási területi szintet. „A járási hivatal a megyei kormányhivatal kirendeltsége lesz.” Egyelőre nem tudok arról, hogy egyéni képviselői indítványokkal változtatnának a tervezett javaslaton, de az országgyűlési tárgyalásnak éppen ez a sava-borsa – hangsúlyozta az államtitkár.
Biztos, hogy lehet takarékoskodni az államigazgatás átalakítása során, de a rendszer fölállítása alatt még nem ez a legfőbb szempont – mondta Szabó Erika. A központi közigazgatás feladata, hogy átnézze: szüksége van-e mindarra a működése során, amire korábban volt. Miután a célunk egy működőképes és átlátható állam megteremtése, az vélhetőleg olcsóbban fog működni, mint az elmúlt húsz évben.
– Nem hallottam olyan tervekről, mely szerint jelentősen változnának az önkormányzati választás szabályai 2014-et követően – fejtette ki Szabó Erika. Dolgozunk a választási eljárási törvényen, mivel hozzánk tartozik ez a terület is – tette hozzá. Az ajánlószelvények kapcsán úgy vélekedett, hogy a legfontosabb a visszaélések lehetőségének a kizárása. – Nem az a baj, hogy lehet gyűjteni, hanem hogy ki lehet lopni a postaládákból – zárta szavait az államtitkár.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.