A leállás több magyar sportküldöttséget is igencsak kellemetlenül érintett. A férfi kardozók nem tudtak elutazni a plovdivi egyéni Grand Prix-versenyre, és várhatón csak szombat hajnalra érnek a helyszínre. A többi érintett magyar sportoló – kézilabdások, cselgáncsozók, asztaliteniszezők – számára egyelőre kisebb gondot jelent a leállás, ám a Kínában járt női ökölvívó-válogatott csak egynapos késéssel érkezhet majd haza Párizsból. Kézilabdában a Győr, a Vác és a Ferencváros játszik külföldön az európai kupákban, de mindhárom magyar csapat sikeresen útra kelt. A Győr Bécsből repül Spanyolországba, a Vác már pénteken hajnalban Münchenben volt, és úgy repül tovább Ankarába, míg az FTC nem a Malévval utazik.
Berényi János, a Malév igazgatóságának elnöke, és Limburger Lóránt megbízott vezérigazgató a cég mellé kirendelt rendkívüli vagyonfelügyelőkkel közösen tartott pénteki sajtótájékoztatóján beszámolt arról, hogy összesen 7200 pénteki utast érint a leállás. Több mint 3700-an várakoznak külföldön és 3500-an Budapesten. A Malév felvette már a kapcsolatot más légitársaságokkal, hogy segítséget nyújtson az utasok elszállításában. Tárgyalnak a repülőgépek lízingcégével, és a lehető legrövidebb időn belül visszaadják azokat.
Az igazgatóság elnöke hajnalban kapta a vészjelzést arról, hogy a tel-avivi járat már nem tudott visszaindulni, ekkor hívták össze az igazgatósági ülést és döntöttek a leállásról. Ez azonban nem vonatkozik a leánycégekre, azok tovább üzemelnek. A gépek egy kivételével Budapesten vannak. Berényi János arról számolt be, hogy a tel-avivi gépet nem akarták kiszolgálni, csak tetemes összeg fejében. Ha ezt a cég kifizeti, precedenst teremtett volna, erre pedig nincs megfelelő likviditása – tette hozzá.
A légitársaság utasait az ügyfélszolgálaton Magyarországról a 06-40-21-21-21, külföldről a +361-802-11-11 számon hívhatják. Azoknak, akik külföldről szeretnének hazajutni, más légitársaságnál kell jegyet vásárolniuk, hivatkozva a Malév leállására, a számlát pedig a Malévhoz kell benyújtani. Limburger Lóránt szerint ilyen helyzetekben a légitársaságok kedvezményes áron kínálják a jegyeket. Azoknak is a Malévhoz kell fordulniuk, akiknek a következő hónapokra van jegyük, de ezek sorsa egyelőre bizonytalan. A bankkártyával vásárolt jegyek tulajdonosainak a bankhoz kell fordulniuk. Arra a kérdésre, hogy miért lehetett még csütörtökön délután is Malév-jegyet vásárolni, azt válaszolta: felelősen jártak el, „addig, amíg van remény a működésre, el kell adni a jegyeket, a helyzet azonban éjszaka változott jelentősen”. Berényi János hozzátette, a lízingcéggel tárgyalásokat kezdenek, és rövid határidőn belül visszaadják a gépeket.
Leépítés lesz
A Malév rendkívüli vagyonfelügyelője hamarosan bejelenti a csoportos létszámleépítést, csak az operatív működéshez szükséges létszámot tartják meg, a többieket elbocsátják, a létszám azonban ma még nem ismert – közölte a rendkívüli vagyonfelügyelő. Limburger Lóránt, a cég megbízott vezérigazgatója hozzátette, hogy az elbocsátás nem érinti a leánycégek alkalmazottait. Az anyavállalat munkavállalói a januári béreket megkapják.
Orbán Viktor miniszterelnök pénteki szokásos rádióinterjújában reagált a leállásra. „Ha meg tudunk szabadulni a csontvázszerűen megörökölt terheitől a múltnak, akkor lehet még magyar nemzeti légitársaság” – mondta. Bővebben>>>
9 óra 44 perckor szállt le Budapesten az utolsó Malév-gép, Helsinkiből érkezett – jelentette a Hír TV helyszíni tudósítója 10 óra után néhány perccel. Hozzátette: a két, külföldön rekedt gép felszállása bizonytalan. A Malév illetékesei válságtanácskozást tartanak, közben pedig elkezdték a repülőgépek hangárokba vontatását. Bár nyilatkozatstop van, a HírTV tudósítója megtudta: reggelre behívták a stewardesseket és a pilótákat, és közölték velük, hogy 10 óráig pakolják ki szekrényeiket.
Az utasok tájékozódnak
Nyugodtan és türelmesen viselik az utasok, hogy péntek reggel hat órakor leállt a Malév, és nem indultak el a járatok. Az emberek átfoglalásokkal próbálják elérni úti céljukat, de sokan visszautaznak a városba – tapasztalta az MTI tudósítója a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren a reggeli órákban.
Az utasok a Malév jegyeladó pultjánál állnak sorban információért, a munkatársak sorszámokat osztanak. Péntek reggel 8 óra után nem sokkal már a háromszázadik sorszámot adták ki az utasoknak, akiknek többsége átfoglalását próbálta elintézni, sikertelenül. A várakozóknak ásványvizet osztanak a repülőtér dolgozói. Az információs pulttól távozó néhány utas az MTI tudósítójának azt mondta, mivel nem sikerült az átfoglalást elintéznie, visszautazik a fővárosba. A várakozók szavaiból az derült ki, nem érte őket meglepetésként a Malév leállása, mert már napokkal ezelőtt értesültek erről az eshetőségről a sajtóból.
A repülőtéren tartózkodó emberek többsége türelmes, nyugodt, sokan a lépcsőkön ülve, laptopok használatával próbálnak tájékozódni a helyzetről. Az MTI tudósítójának többen is arról beszéltek, nem tudják, mi lesz szállodafoglalásaikkal, ha nem jutnak el időben úti céljukhoz. Egy család arról panaszkodott, hogy hajnali fél négy óta várakozik a repülőtéren. A reggeli géppel utaztak volna rokonlátogatóba Torontóba, de most nem tudják, mi lesz velük, három kisgyermekük pedig egyre türelmetlenebb. A Liszt Ferenc reptéren az MTI tudósítója azt tapasztalta, hogy igen jelentős a taxiforgalom, a droszton csak egy-két autó áll, mert folyamatosan szállítják az elutazni nem tudó embereket.
A HírTV tudósítója 9 óra után néhány perccel arról számolt be, hogy pénteken 65 repülőgépnek kellett volna elindulnia. Hozzátette: két Malév-gép maradt külföldön, egy Tel Avivban, egy másik pedig Írországban, viszont a 8:20-as prágai járat sem érkezett meg. Sokan szeretnének Párizsba utazni, őket a Malév munkatársai az Air France 10:20-as gépére próbálják feljuttatni, de nagy a tumultus. Elképzelhető, hogy később nagyobb gépeket küldenek Franciaországból – jelentette a HírTV tudósítója.
Ismert, a társaság reggel 6-kor állt le. Az összes, menetrend szerint induló járatot törölték. A légitársaság igazgatósága a károk minimalizálásával indokolta a döntést. A légitársaság utasait az ügyfélszolgálaton tájékoztatják arról, hogyan utazhatnak el célállomásukra, illetve milyen lehetőségeik vannak a kártalanításra. Az Index.hu egyébként úgy tudja: a Malévnál azt követően döntöttek a leállás mellett, hogy a légitársaság nem tudott kifizetni egy 30 millió eurós biztosítékot. Az előzményekről itt olvashat bővebben.
A kormány hétfőn stratégiailag kiemelt jelentőségű vállalatnak minősítette a társaságot, az utasok kártalanítására pedig kétmilliárd forintot tettek félre.