Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala csütörtöki, MTI-hez eljuttatott közleményében jelezte: Szabó Máté fenntartja annak a tavaly decemberi jelentésének megállapításait, amely önkényesnek és jogi felhatalmazás nélkülinek nevezte a MÁV Zrt.-től bérelt területen található hajléktalantelep felszámolását. A biztos visszásnak tartja, hogy az önkormányzat és a nevében fellépő szervek az érintett hajléktalanoknak csak „általános tájékoztatást” adtak, „önkéntes” távozásra bírták őket, illetve mindezt dokumentálták.
Kötelezettség
Az ombudsman álláspontja szerint „a formális elismerő nyilatkozatok aláíratása a kiszolgáltatott emberekkel nem pótolja az érintettek jogait, speciális helyzetét valóban tiszteletben tartó, hosszú távú megoldásokat”. Úgy fogalmazott: „a hajléktalantelep egyébként jogszerű felszámolása esetén a gondoskodási kötelezettség nem merülhet ki a potenciális lehetőségek elvi biztosításában, illetve az arról való tájékoztatásban”.
Önkényes
Szabó Máté december közepén tudatta, hogy vizsgálata szerint a XIV. kerület „önkényes módon, felhatalmazás nélkül intézkedett” a Francia út és az Egressy út kereszteződésénél található hajléktalantelep felszámolásáról. A biztos álláspontja szerint az intézkedés után nem volt valamennyi érintett számára ténylegesen igénybe vehető szálláslehetőség, sérültek az alapvető emberi jogok és a jogállamiság normái. A kifogásolt intézkedéssel kapcsolatban az ombudsman tájékoztatása szerint a Fővárosi Kormányhivatal törvényességi felügyeleti eljárást indított.
Meggyőződés
A zuglói önkormányzat akkor arról tájékoztatta az MTI-t: visszautasítják a hajléktalantelep megszüntetésével kapcsolatos ombudsmani jelentésben foglaltakat, és keresik a jogorvoslat lehetőségét. A kerület kiemelte, hogy egy súlyosan törvénysértő és a zuglói lakosok életét évek óta zavaró állapotot szüntettek meg, amikor a jogszabályellenesen épített bódévárost felszámolták. Mint írták, meggyőződésük, hogy az önkormányzat jogszerűen járt el; mind az érintett hajléktalanok, mind a kerület lakóinak szempontjait figyelembe vették. A bódék lakóit az önkormányzat a Myrai Szent Miklós Keresztény Egyház szociális munkatársainak közreműködésével nemrégiben felújított helyeken helyezték el, ahol szállást, meleg ételt és tisztálkodási lehetőséget biztosítanak nekik – jegyezte meg az önkormányzat.