A konszolidáció jegyében a kormány bizonyítja kompromisszumkészségét az Európai Bizottság által vitatott kérdésekkel összefüggésben, erre jó példa az adatvédelmi törvényhez a napokban benyújtott módosító javaslat – mondta el lapunknak Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet elemzője. Úgy látja, ha a korábbi gyors jogalkotás technikai hibái kijavításra kerülnek, mint ahogy az az egyházügyi törvény kapcsán történt, a konszolidáció ilyen értelemben is megvalósulhat.
Fodor szerint Lázár János Fidesz-frakcióvezető pártfinanszírozási témában kezdeményezett ötpárti egyeztetésre vonatkozó javaslata szintén a konszolidáció szándékát demonstrálja. Az MSZP és az LMP viszont az alkotmányozáshoz hasonlóan ezúttal is a távolmaradás stratégiáját alkalmazza – véli az elemző. Fodor úgy látja, hogy mivel az MSZP a kormánypárt számára elfogadhatatlan követeléseket támaszt az egyeztetésen való részvétel feltételéül, a Fidesz–KDNP pedig önállóan is képes kétharmados törvényeket elfogadni, ezért ennek a taktikának elvileg nincs kockázata. Kérdés azonban, hogy a választók az egyeztetésről való távolmaradást hogyan értékelik – tette hozzá az elemző.
Kimagasló támogatottság
A baloldali ellenzék 2010 óta identitásválságban van, ezenkívül még mindig nincs egyértelmű vezetője. Ez azért probléma, mivel a 2014-es választás minden eddiginél élesebben a lehetséges miniszterelnök-jelöltek közti választás lesz. A kormányoldalon Orbán Viktor vezető szerepe egyértelmű, az aktív szavazók körében a Fidesz–KDNP támogatottsága pedig még mindig kimagasló az ellenzékéhez képest – mutatott rá Fodor.
A Fidesznek most nagy szüksége van a konszolidációra, mivel viharos korszakon van túl – hangsúlyozta lapunknak Paár Ádám, a Méltányosság Politikaelemző Központ munkatársa. Azért kellett ilyen nagy léptékben haladni, mert arra készülnek, hogy egy nyugalmasabb periódus legyen 2014-ig, mivel most kiéleződött a viszony az unióval is – tette hozzá. A Fidesz valószínűleg a hátországában igyekszik nyugodt környezetet teremteni, hogy így hatékonyabban tudja érvényesíteni érdekeit az EU-nál – vélekedett a szakértő.
Semmit sem tettek
Paár szerint az ellenzék semmit nem tett azért, hogy népszerűbb legyen, míg a civil mozgalmak szétforgácsoltak, mindenki elhatárolódik mindenkitől, „ez így nem fog menni”. „Nem hiszem, hogy a Fideszen belül bármilyen szakadás lenne, erős a lojalitás Orbán Viktor iránt, a párt szétesne nélküle, mivel összekötő kapocs a mérsékelt és a radikálisok között – mutatott rá az elemző. – Nem tudna a Fidesz még egy Orbán Viktort szerezni.”

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.