Mintha kitakarásban lennének a kormányváltás óta, de most olyasmire akarják felhívni a kormány figyelmét a kisgazdák, amiben ha szerintük nem lépnek, később már nem lehet – vélekedik Turi-Kovács Béla, a Kisgazda Polgári Egyesület elnöke. Szombati sajtótájékoztatóján arra hívta fel a figyelmet, hogy 2014. április végén lejár a külföldiek földvásárlási moratóriuma, amit már nem lehet meghosszabbítani. Az első Orbán-kormány környezetvédelmi minisztere bízik a kormányfő azon ígéretében, hogy nem magyar ember egyetlen hektár földhöz sem jut majd Magyarországon, viszont ehhez most már sietni kell.
– Mozgalmat indítunk, mert ha a kormány által tervezett törvények késedelmet szenvednek, az roppant veszélyeket rejt magában. A tőke nem úgy akar idejönni, mint az osztrák paraszt, aki gépekkel érkezik, és esetleg meg is műveli a földet – húzta alá Turi-Kovács, aki jogvégzett emberként figyelmeztet arra, hogy a földvásárlási moratórium lejárta előtt, már 2013-ban köthetnek előszerződéseket a magyar földekre, ezért nem tartja hiábavalónak, hogy már 2012-ben a legszélesebb agrárkörökben megvitassák és az Országgyűlés el is fogadja a szükséges védelmeket.
Dániában, Ausztriában létezik
Melyek is ezek? Turi-Kovács szerint olyan jogszabály szükséges, amely – dán és osztrák mintára – nemzeti tulajdonban tartja a földbirtokot, védi a kis- és középbirtokos rendszert, illetve elindítja a szociális földprogramot, amelyben segély helyett megművelendő földet kapnak a rászorulók.
Az agrárszakember egy tévhitet is el kívánt oszlatni: – A magyar alaptörvény önmagában nem védi meg a termőföldet és az élő vizeket, csak lehetővé teszi azt, de törvények hiányában nem lehetséges.
Kiemelte, hogy az Európai Unió már bizonyította, ízekre fogja szedni a törvényeket, de ez is csak arra ok, hogy mihamarabb megszülessenek, és az új rendszeren jól látszódjék, egy ország áll a kormány mögött. Hozzátette ugyanakkor, hogy az európai tőkések a magyar föld ügyében sokkal érdekeltebbek, mint például a bírói nyugdíjazás kérdésében.
Amiben nincs kompromisszum
– Sok mindenben szabad kompromisszumot kötni, de a termőföld védelmében nincs alku. Ez nem egyes pártok ügye, hanem közösen minden magyar emberé – mondta Turi-Kovács Béla.
A sajtótájékoztató után az Erzsébet téren várakozó egy-kétszáz gazdával átvonult a Bajcsy-Zsilinszky-szoborhoz, ahol a közelgő forradalmi ünnepnap kapcsán arra emlékeztetett, hogy március 15-e egyik legfontosabb vívmánya a jobbágyfelszabadítás volt: – A föld legalább részben azok kezébe került, akik megművelték és éltek belőle.
A Kisgazda Polgári Egyesület elnöke a 7 pontba foglalt követelések között megemlítette még, hogy a feldolgozóiparból is magyarok kell, hogy hasznot hajtsanak, illetve a magyar áru piacának is törvényi feltételeket kell teremteni. A gazdák előtt ígéretet tett arra, hogy amíg kisgazdák vannak, addig az életük árán is megvédik a magyar föld magyar kézben tartását, akár az Európai Unióval szemben is.
– Nekünk nem maradtak bányáink, olajunk, gázunk, nekünk a nehezebb, tartós, de az Istenhez közelálló lehetőség maradt meg, Európa legjobb termőföldje – zárta a téren tartott beszédét Turi-Kovács Béla.