„Remélem, hogy egy nap visszatérhetek egy toleráns és demokratikus országba” – nyilatkozta Kertész Ákos a montreali hatóságok előtt. Az olasz újságíró szerint az eset nem lenne meglepő, ha a szóban forgó író Fehéroroszországból, Kubából vagy Észak-Koreából származna. Kertész Ákos azonban Magyarország állampolgára, egy olyan államé, amely az Európai Uniónak és a NATO-nak is tagja.
Az olasz újságíró úgy véli, Kertész Ákos példája azt bizonyítja, hogy a magyar értelmiség helyzete rosszabb, mint a Kádár-rendszer alatt. Kertész Ákos sokszor durva hangvételű írásaiban felhívta a magyar írók figyelmét arra, hogy minden szabad értelmiségi joga és egyben kötelessége, hogy elszámoltassa saját hazáját történelme visszásságaival. A magyar történelemben ilyen többek között a Horthy-korszak, majd az azt követő Szálasi-rémuralom időszaka – olvasható a lapban.
Március 4-én Kertész Ákos politikai menedékjogot kért Montrealban üldöztetésre és diszkriminációra hivatkozva. Az eset előzménye, hogy tavaly augusztusban az amerikai Népszavában a magyar író nyílt levélben bírálta saját népének képességeit, és kritizálta a magyarokat, amiért nem képesek elszámolni a múlt bűneivel. Az ominózus levél óta az írót állítása szerint mindennapos támadások érik, a kormányzati média rágalmazásain át a fekete egyenruhások utcai fenyegetéséig. Ráadásul szavaiért Tarlós István budapesti főpolgármester még a korábban adott díszpolgári címet is megvonta a sokak által megbecsült értelmiségitől. Kertész Ákos ezért döntött úgy, hogy Kanadába repül és búcsút mond Magyarországnak.
A La Repubblica újságírója hangsúlyozza, hogy egy olyan országban, ahol a kormány csökkenti az egyetemek, valamint a kötelező iskolaévek számát, illetve megszabja a diplomásoknak, hogy ne hagyják el az országot, mindez talán nem is olyan meglepő. Az olasz újságíró azonban elfelejti megemlíteni, hogy Kertész Ákos magyarokat gyalázó kijelentéseket tett említett cikkében, és saját népét „genetikailag alacsonyabb rendűnek” minősítette.