Balázs Péter: Zavaró, hogy Andor pont Magyarországon volt

A bizottság hideg fejjel és érzelemmentesen hozza döntéseit, Andor László nem tudta volna megakadályozni – mondta Balázs Péter.

Tompos Ádám
2012. 03. 06. 7:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon súlyos a görög példa, hiszen mások kárára költekezhettek, pedig az EU olyan, mint amikor egymás mellett biciklizünk, egymás vállát fogva. Ha itt egyvalaki borul, borul mindenki – kezdte a beszélgetést Balázs Péter. A korábbi külügyminiszter a Centrál Kávézóban, a Liberális Fiatalok Egyesületének estjén vet részt. Balázs szerint rengeteg tanulsággal szolgál Brüsszel számára mind az euroövezet válsága, mind a görög krízis arra mutat rá, hogy a laza keret helyett vasbetonra van szükség már ebben a bonyolult világrendben. Az egykori uniós biztos kizártnak tartja, hogy visszatérnének Athénban a drachmához, már csak azért is, mert minden ország a centrum felé törekszik, „jó oda tartozni”.

A centrumról szólva úgy fogalmazott, hogy nem véletlenül alakult ki a Merkozy szóösszerántás, hiszen az uniót jól ismerők körében régóta tartja magát a mondás: ha Németország és Franciaország akar valamit, akkor azt el is fogja érni. „Nekik érdekük a nagy mozgástér, amire lehet mondani, hogy vadászterület kell nekik” de szerinte az van a történet mögött, hogy már nem akarnak nyakló nélkül finanszírozni, fegyelmezett viselkedést várnak cserébe a segítségért. A kétsebességes unióról az a véleménye, hogy tulajdonképpen az élet sok területén ez már megvalósult, példának a schengeni övezetet hozta fel.

Kérdésünkre – nem veszítenek-e szuverenitásukból a tagállamok egy jövőbeni integrált Európában – Balázs azt felelte: válságban kényesebbek az önrendelkezésre az országok, ám számos nemzetközi ügy (vasút, posta, járványvédelem, környezetszennyezés elleni harc) arra kényszerít államokat, hogy összefogjanak, és most már ott tartunk, hogy nem a nemzetközi szervezetek oldanak meg mindent, hanem egy nagy közös fórumot hoztak létre. Ahol az exkülügyér szerint nem vész el a szuverenitás, hiszen például a tagállam agrárminisztere kollégáival közösen tevékenykedik szakterületén, és országában is politizál tovább. Az igaz – tette hozzá –, hogy működik ezen a fórumon egy többségi erő, ez egy olyan szféra, ami nem létezett korábban.

Beszélt a Magyarország ellenében meghozott bizottsági javaslatról a túlzottdeficit-eljárás ügyében. A szervet érzelemmentesnek és hidegfejűnek jellemezte, amely „pontosan azt teszi, amire felhatalmazása van”. Hangsúlyozta, hogy a végső szót a pénzügyminiszterek tanácsa mondja ki, magát a javaslatot pedig arányos mértékűnek, mérnöki pontossággal kimértnek, a határidejét nagyvonalúnak tartja. Hozzátette: ad esélyt a magyar kormánynak, érvényesülhet a mozgósítóereje, „úgyhogy a szigorú hangnak pozitív kimenetele is lehet”. Andor László távollétét úgy kommentálta: nem szerencsés, hogy nem volt jelen, noha foglalkoztatásért felelős biztosként Balázs szerint nem lett volna sok esélye beleszólni ebbe a „százszor leegyeztetett ügybe”, zavarónak nevezte, hogy Andor pont Magyarországon tartózkodott, mert így a hiánya jobban szemet szúrt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.