Az Intézet a Demokratikus Alternatíváért (IDEA) 2011 februárjában kezdte meg működését – mondta el lapunknak Böcskei Balázs igazgató. Az intézet leginkább olyan szakpolitikai és aktuálpolitikai elemzések elkészítésére fókuszál, amelyek céljai alternatívák felkínálása a társadalmi szolidaritásra és a liberális értékekre egyaránt fogékony döntéshozók és véleményformálók számára – tette hozzá.
Mindezek jegyében részben a 2010 tavaszát – a magyar politikai gondolkodás, illetve politikatörténet szempontjából az intézet által cezúraként értelmezett – követő időszak belpolitikai események elemzésére, különös tekintettel a kibontakozó új civil ellenállásra, a pártok alkalmazkodóképességének változására, a pártosodás új tendenciáira, illetve jövőbeni demokrata forgatókönyvek kidolgozására fókuszál – vélekedett Böcskei.
Nincs kapcsolatuk pártokkal
Böcskei rámutatott arra, hogy a belpolitika fókusszal írott elemzések, illetve folyamatosan megjelenő közpolitikai kiadványaik mellett 2010-ben az intézet neves szakértők és kutatók bevonásával az etnikai adatok gyűjtésének lehetőségéről és szükségességéről kezdeményezett vitát. 2012 első felében pedig a külföldi és hazai új jobboldali populizmus és radikalizmus vizsgálatai az eddig ismert kutatásokhoz képest új keretben, illetve politikai és pártszociológiai szempontból, több hónapon átívelően kerülnek – külsős elemzőkkel közösen – publikálásra – tette hozzá.
Az IDEA intézményileg nem tart fent kapcsolatot párttal, viszont partnerének tekint minden egyes olyan civil és politikai szereplőt, akik nyitottak a liberális demokráciát, a társadalmi egyenlőtlenség csökkentését, a transzparenciát és a felelős szakpolitikát elősegítő szemléletre, és azt egy felelős és értékközpontú politikai cselekvés alapjaként értelmezik – zárta szavait Böcskei.
50 millióban bíznak
Az intézet 2001-ben alakult, elsőként a „think tank„-ek között, 3 millió forint jegyzett tőkével. Célja az volt, hogy angolszász típusú elemző és tanácsadó intézet alakuljon, mely a pártoktól független szempontból nyújt minőségi elemzéseket – nyilatkozta lapunknak Krekó Péter, a Political Capital (PC) kutatási igazgatója. A PC az egyetlen magyar intézet, amely külföldi irodákkal rendelkezik (Montenegróban és Bulgáriában), kiemelt területei közé tartozik a politikai és gazdasági kockázatelemzés, a választáskutatás és a politikai radikalizmus vizsgálata – tette hozzá.
A PC pártsemleges, de nem értéksemleges közéleti elemző intézet, semmilyen párttal nem tartunk fent szerződéses kapcsolatot – mondta Krekó. Idén már két nagyobb konferenciát rendeztünk (az egyiket a brit nagykövetségen), és továbbiakat is szervezünk, együttműködésben a Friedrich Ebert Alapítvánnyal, az Open Society Alapítvánnyal, illetve az Európa Ponttal, például az uniós válságkezelés, a politikai radikalizmus, a választási rendszer átalakításának témakörében, de más témákra is kiterjedően – tette hozzá a PC munkatársa. A magyarországi PC árbevétele 2012-ben várhatóan 50 millió forint körül lesz – zárta szavait az elemző.
---- Nyitottak ----
A Méltányosság Politikaelemző Központ mostani formájában 2007 óta működik, az intézet elődje, a Méltányosság Politikaelemző Kör 2002-ben jött létre, kezdeti céljai között szerepelt a hazai politikai elemzés megújítása, a politikai-gazdasági-társadalmi folyamatok elfogulatlan elemzése, a pártpolitikán túlmutató, de a politika körébe tartozó jelenségek vizsgálata. Mivel az intézet közhasznú egyesület formájában üzemel, nem beszélhetünk törzstőkéről – közölte lapunkkal az intézet.
Mára az intézet kutatási profilja kiszélesedett, a szakpolitika szinte minden területét lefedik, de kiemelten foglalkoznak a társadalmi kohézió, a pártfejlődés, a vitakultúra, a demokráciaelméletek és a globális gazdaság kérdéskörével. Nem alakítottak ki stratégiai együttműködést egyetlen párttal sem, de nyitottak minden olyan – a politikum irányából érkező – szakpolitikai megrendelés tekintetében, ami az intézet profiljába vág – szerepel az állásfoglalásban.
Kevéssé lefedett részeket céloztak
Az idei első konferenciára március 13-án került sor, oktatáspolitikai témában. Májusban jelenik meg a „Mit kezdjünk…” című elemzéssorozatból készülő kötet, melyben Magyarország legmélyebb problémáit járják körül. Júniusban e kötet kapcsán tartanak egy könyvbemutatóval egybekötött konferenciát, melyen a könyvben tárgyalt témák kerülnek terítékre – közölte az intézet. Figyelembe véve, hogy főleg piaci megrendelésekből és pályázatokból tartják fenn az intézetet, megközelítőleg húszmilliós bevétellel számolnak.
2010 márciusában alakult a Policy Agenda, amely olyan területet céloz meg a politikai elemző piacon, amely addig viszonylag kevéssé volt lefedett. Szakpolitikai, társadalom- és gazdaságpolitikai elemzéseket készítenek, amelyek nem a politikai rendszer általános elemzésével, hanem konkrét döntésekkel, intézkedésekkel és azok konzekvenciáival foglalkoznak – nyilatkozta az MNO-nak Kiss Ambrus, a cég vezetője.
Nehezen tudnak tervezni
Legfontosabb önálló projektjük az általuk kidolgozott és szabadalmaztatott Politikai Hatás Index kutatási program, amely révén negyedévente előrejelzést adnak a jogalkotás területén várható fontosabb eseményekről. Miután a magyar gazdaság egyik kulcsa a kis- és középvállalkozási szektor, ezért a tavalyi évtől az IPSOS Zrt.-vel közösen elindították a KKV konjunktúra-index kutatás programot, amely negyedévente ad visszajelzést a szektor állapotáról – mondta Kiss.
A cég vezetője rámutatott arra, alapelvük, hogy egyetlen politikai párttól sem fogadnak el megrendelést. Az idei évben az első rendezvényük a Policy Agenda és a L’Harmattan kiadó által közösen megjelentetett, „A válság második hulláma” című könyv bemutatója volt. Az idei évben tervezünk egy kutatási programot és ezzel egybekötött konferenciát a szegénység és a rejtett gazdaság témakörében – tette hozzá. Kiss rámutatott arra, miután intézetünk kizárólag piaci megrendelésekből gazdálkodik, ezért előzetesen nehezen tervezhető, hogy mekkora lesz az éves árbevételük.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.