Gyöngyöspata: a Jobbikot és az LMP-t is elmarasztalták + Videó

A kormánypárti többség szavazataival elfogadta jelentését a tavaly tavaszi gyöngyöspatai eseményekkel foglalkozó eseti parlamenti bizottság.

WA
2012. 03. 29. 12:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyenruhás bűnözés folyamatát, hátterét és a gyöngyöspatai eseményeket feltáró, valamint az egyenruhás bűnözés felszámolását elősegítő eseti bizottság ülésén az MSZP nevében Harangozó Tamás alelnök ismertette, hogy pártja nem támogatja a bizottság jelentését annak megállapításai és a testület eljárása miatt sem, majd ezt követően kivonult a bizottság üléséről.

Mirkóczki Ádám (Jobbik) és Mile Lajos (LMP) is vitatta a jelentés saját pártjukat érintő megállapításait, és több esetben is kérték ezek megváltoztatását a szövegben. Ezt azonban a bizottság kormánypárti többsége a legtöbb esetben leszavazta.

Mirkóczki Ádám szerint a jelentés politikai megrendelésre készült és hazug megállapításokat tartalmaz a Jobbik és a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület szerepvállalását illetően.

Mile Lajos visszautasította az LMP és Richard Field felelősségét a gyöngyöspatai események alakulásában és alakításában.

Pősze Lajos független képviselő és bizottsági tag szerint a jelentés politikailag nagyvonalú, és nem az volt a készítők célja, hogy tovább élezzék a kialakult helyzetet és konfliktust.

Azóta javult a helyzet

Az ülésen részt vevő Kontrát Károly, a Belügyminisztérium (BM) államtitkára ismertette: a 2011-es események óta Gyöngyöspatán jelentősen javult a közbiztonság, köszönhetően az azóta meghozott törvénymódosításoknak, és hamarosan megnyílik a helyi rendőrőrs is, ahol 16 rendőr teljesít majd szolgálatot.

Kocsis Máté, a bizottság fideszes elnöke a gyöngyöspatai eseményekkel kapcsolatban leszögezte: az állam erőszak-monopóliumának megkérdőjelezése sosem vezet jóra, valamint „mindenféle vitatható helyzetnek a hazai vagy nemzetközi kommunikációja túlmutat egy-egy személyen vagy parlamenti párton, és az egész ország jó hírét ronthatja”.


Végül a bizottság nyolc igen és két nem szavazattal fogadta el a jelentést, amely várhatóan pénteken az Országgyűlés elé is kerül.

Gyöngyöspata azt követően került a közfigyelem középpontjába, hogy a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai tavaly március elejétől két héten át járőröztek a településen, állításuk szerint a megszaporodott bűncselekmények miatt. Az április 22. és 24. közötti napokra a Heves megyei település határába katonai és önvédelmi alapismereteket oktató tábort hirdetett a Véderő nevű szervezet, de a rendezvény megnyitását a rendőrség megakadályozta. A tábornyitás napján 267 roma nő és gyermek távozott a településről Csillebércre és Szolnok-Tiszaligetre néhány napra.

Komoly szerepe volt a közéleti szereplőknek

A szerdán az MTI birtokába került bizottsági jelentés megállapítja: a gyöngyöspatai „hisztériakeltésben és az események valóságnak nem megfelelő értékelésében” nagy szerepet játszottak azok a közéleti szereplők, civil szervezetek és ellenzéki pártok, amelyek „a helyi viszonyokat egyoldalúan nézve” adtak tájékoztatást az országos médiumoknak, és ezzel fokozták az ellentétet a helyi magyarok és romák között.

A bizottság véleménye szerint a politikai előnyszerzés érdekében a Jobbik jelentősen érdekelt volt abban, hogy a Gyöngyöspatán kialakult helyzetet ne a tényeknek megfelelően mutassák be; az ellenzéki párt „elindított egy káros folyamatot Gyöngyöspatán”, de miután elérte egyik célját – az akkori polgármester, Tábi László lemondását –, „az általa kialakított konfliktus megoldásában már nem vett részt”. Az időközi polgármester-választást a jobbikos Juhász Oszkár nyerte a községben.

Az LMP is meglovagolta

A jelentés megállapításai azzal folytatódnak, hogy „a gyöngyöspatai helyzetet meglovagolva, politikai hasznot remélve, az LMP is bekapcsolódott az események »megoldásába«, azonban tevékenységének valós célja rejtve maradt”. Ezt példázza a dokumentum szerint az, hogy az LMP-nek végig tudomása volt arról, mire készül Richard Field amerikai üzletember, „sőt aktivistáin keresztül támogatta a húsvéti utaztatást”.

Fielddel kapcsolatban emlékeztetnek, hogy az Amerikai Ház Alapítvány elnöke 2011. április 19-én utazott Gyöngyöspatára Mezei Istvánnak, a Vöröskereszt tanácsadójának kíséretében, és elhatározták, hogy április 22–24. között elutaztatják a településről a roma közösség jelentős részét. A bizottsági tervezet szerint egyértelmű Field kötődése az LMP-hez – hiszen anyagilag is támogatta a pártot – és annak holdudvarához tatozó jogvédő szervezetekhez.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.