Az OKF szerdán reagált a Létesítményi és Önkéntes Tűzoltóságok Országos Szövetségének (LÖTOSZ) felvetéseire. Balog László, a LÖTOSZ elnöke kedden azt közölte: szakmailag szerintük nem indokolhatók a katasztrófavédelmi törvény önkormányzati (főállású, nem hivatásos tűzoltókkal és az önkormányzat által köztestületi formában működtetett) tűzoltóságokat érintő, januárban életbe lépett egyes módosításai.
Bevált modell
Az OKF közleménye szerint a rendőrséghez hasonlóan január elseje óta a hivatásos tűzoltóság is az ország teljes területén működik, az önkormányzati tűzoltóságok feladataikat a továbbiakban a hivatásos tűzoltóságok szakmai irányításával és felügyeletével végzik. „A felügyeleti tevékenység nem von el erőket sehonnan sem” – írták azzal kapcsolatban, hogy a LÖTOSZ elnöke nehezményezte: megszűnt az önkormányzati tűzoltóságok önálló működési területe, és a hivatásosoknak egyes megyékben kötelezően ki kell szállniuk a helyszínre. „Fontosnak tartjuk, hogy a hivatásos szervezetek működési területén minél több önkéntes tűzoltó egyesület, főállású önkormányzati tűzoltóság, létesítményi tűzoltóság működjön, mert ez növeli az ország közbiztonságát” – fogalmazott a közleményben a katasztrófavédelem.
A LÖTOSZ elnöke szerint az előtt szüntették meg az eddigi riasztási rendszert, hogy az új, egységes bevetésirányítási rendszer felállt volna, s ez jelenleg időveszteséget okozhat a kiszállásnál. Ezzel kapcsolatban az OKF kifejtette: a katasztrófavédelem a fővárosi tűzoltóságnál már bevált, számítógép által vezérelt bevetésirányító rendszert vezet be valamennyi megyében. Az év végével áttérnek a 112-es segélyhívó rendszerre, amelynek lényege, hogy a megyei bevetésirányítás a rendőri, a mentő- és a tűzoltóerőknél egy központból történik. Ez a rendszer Európában és az Egyesült Államokban beváltan működik – tették hozzá.
Számít a távolság
Fontosnak nevezték, hogy több költségvetési forrást kapjanak azok az önkormányzati tűzoltóságok, amelyek a 25 percen belül nehezen elérhető térségekben működnek, mint az olyan területeken találhatók, ahol a hivatásos tűzoltóság öt percen belül kiér. Ezt arra a kifogásra reagálva közölték, amely szerint azok az önkormányzati tűzoltóságok részesülnek nagyobb állami támogatásban, amelyek távolabb vannak a nagyobb lélekszámú területeken található hivatásos tűzoltóságoknál. Az OKF hozzátette: megkezdték hivatásos őrsök létrehozását is, amelyeket az egyes hivatásos parancsnokságoktól helyeznek ki. Április 1-jével 16 ilyen hivatásos egység kezdi meg működését, a jövő év végére a számuk eléri a 65-öt.
A közlemény szerint a 2012. évi költségvetésben az önkormányzati tűzoltóságok számára biztosított kétmilliárd forinton felül állami támogatás nem áll rendelkezésre. Valamennyi önkormányzati tűzoltóság azonos összegű, 22 millió forintos alaptámogatásban részesül, a megmaradó összegből az általuk ellátott terület veszélyeztetettségének a mértékét kifejező pontszámok arányában jutnak pénzhez. A pontszámok kiszámolása során a településnek a készenléti jellegű szolgálattal rendelkező hivatásos tűzoltóságtól való távolsága negyven, a település lakosságszáma harminc százalékban érvényesül.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.