Magyarországra a szólásszabadság oázisaként tekintenek + Képek

Ezer lengyel szállt le reggel a Nyugatiban az expresszről, hogy részt vegyen a békemeneten.

2012. 03. 15. 11:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Csodálatos délelőttön vagyunk túl, a Nyugati pályaudvarra befutott a lengyel expressz, közel ezer lengyel barátunk szállt le a vonatról annak ünnepére, hogy tisztelegjen március 15-e előtt, és hogy szolidaritást vállaljon a magyar néppel és a magyar kormánnyal” – idézte fel a nap korábbi eseményét Csizmadia László, a Civil Összefogás Fórum elnöke, előzményként megemlítve, hogy tavaly 600 fővel barátságvonat indult Poznańba; „komoly nyomokat hagyott a szívünkben”. Felidézte a Patrióta Európa Mozgalom februári megalakulását, amikor „civil kontroll indult az Európai Unió felé”. Úgy látja, az EU szerkezete recseg-ropog, s mint ahogy Tarlós István is utalt rá ünnepi beszédében, böjti időszakban vagyunk. „Nem ezt vártuk, ’89 óta böjt van, ezen sürgősen változtatni kell, komolyan kell venni a népfelség elvét. A pénzhatalom térdre kényszerítette az összes európai hatalmat; a lengyelek tudják, hogy egy nagyon nagy böjtöt vállaltunk magunkra, a saját hajunknál fogva akarjuk magunkat kihúzni a válságból” – mondta Csizmadia.

Aláhúzta, beléptünk egy olyan EU-ba, amelyről azt gondoltuk, egyenrangú nemzetek uniója, hogy nem történhet meg az, ami a Tescóban, hogy ránk ragasztják: harmadosztályú áru. Szerinte vissza kell térni a keresztényi kincsekhez, eljutni egy olyan etikai kódexig, amely mindenki számára elfogadható. „Ez nem megy a foteldemokráciából.”

Alulról jött

A Polgárok Házában Tomasz Sakievicz, a Gazeta Polska főszerkesztője arról a hetilapról beszélt, amelynek klubjai az ezer lengyel budapesti útját szervezték. „Húsz éve jelenik meg, a legnagyobb konzervatív hetilap Lengyelországban. Ilyen név alatt közel kétszáz éve jelen van sajtótermék hazánkban, kisebb-nagyobb megszakításokkal az újság tehát már kétszáz éves. Valójában nem is csak egy lap vagyunk, hanem médiakomplexum napilappal, havilappal, netes televízióval és számos más orgánummal. Természetesen a legnagyobb elérést az internet biztosítja számunkra, egymillió embert tudunk megszólítani. Azt mondhatjuk, hogy a Gazeta Polska egyfajta standardot állít fel a lengyel közéletben. A Gazeta Polskából társadalmi mozgalom nőtt ki olyan emberek révén, akik konzervatív szemléletmóddal rendelkeznek, akiknek fontosak a patrióta, illetve keresztény értékek. Egyik legnagyobb akciónk a szmolenszki tragédiához kötődik, az ügyben az újság önálló nyomozást indított. A lap számára nagyon fontos, hogy megőrizzék az ott elhunytak emlékét. Kiemelten fontos a szólás szabadsága, ennek örve alatt rendeztünk számos tüntetést – vissza kívánván adni az egyensúlyt a lengyel médiában. Hadd mondjam el, legutóbbi, krakkói tüntetésünkön spontán módon skandálták Orbán Viktor nevét. Lengyelországban úgy tekintenek Magyarországra, mint a szólásszabadság egyik oázisára.”

A szerződés

Az ismertetések után bejelentették az együttműködési megállapodást is, miszerint a Gazeta Polska és 300 klubjának képviselői szerződést írnak alá a Civil Együttműködési Tanácskozással, amely „a Kárpát-medencei civil háló megtestesítője”. A szerződés a Patrióta Európa Mozgalomban való együttműködésről intézkedik, az összefogás célja közös hazánk, Európa patriótáinak együttes fellépése az egyenrangú nemzetek Európai Uniójának civil segítséggel való építésében. A Polgárok Házában a Civil Összefogás Fórum elnöke bejelentette a Polgárportál.hu civil hírügynökség indítását, valamint hogy egy hét múlva lengyel–magyar barátságnapot tartanak.


Mint az MNO elsők között számolt be róla, február 7-én jelentették be a Patrióta Európa Mozgalom zászlóbontását Budapesten, amely az öreg kontinens és hazánk, valamint az európai nemzetek közös érdekeire kívánja felhívni a figyelmet. A Gazeta Polska lengyel hetilap több mint 260 lengyelországi klubja szervezett magyarországi felvonulást március 15-ére, „tanúságot téve a két nép barátságáról és Orbán Viktor támogatásáról”; a mintegy ezer résztvevőn kívül kérték „valamennyi nemzeti érzelmű lengyel szervezet” támogatását. „Gondolja újra a balliberális Európa, mielőtt újra Magyarországra támad” – mondta a PEM alapításakor Sutarski Konrád, a Magyarországi Lengyelség Múzeuma és Levéltára igazgatója, aki arról is beszámolt, hogy a lap napi kiadása folyamatosan magyar termékek vásárlására buzdít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.