Mint azt megírtuk, az utazási kedvezmények, a fogyatékkal élők foglalkoztatásának támogatása, a mentőautó-beszerzés, az élelmiszeripar helyzete, valamint az egészségügyi tartozások rendezése szerepelt az interpellációk között az Országgyűlés hétfői ülésén. Napirend előtt az önkormányzatok helyzete, Bauer Sándor, a kormány „kettős beszéde”, a március 15-ei ünnep és a magyar föld védelme is szóba került.
A 2002 és 2008 közötti baloldali kormányok, a bankrendszer és a hitelfelvevők felelősségét egyaránt megállapítja a lakossági devizaeladósodás okait feltáró jelentés, amelyet hétfőn fogadott el az Országgyűlés. A 2002 és 2010 közötti lakossági devizaeladósodás okainak feltárásáról, valamint az esetleges kormányzati felelősség vizsgálatáról szóló jelentést 218 igen, 42 nem és 54 tartózkodó szavazat mellett hagyta jóvá a parlament. A kormánypárti képviselők igennel voksoltak, a szocialisták és a Demokratikus Koalícióhoz tartozó függetlenek nemmel, a Jobbik és az LMP politikusai pedig tartózkodtak.
A témával foglalkozó albizottság jelentése szerint a 2002 és 2008 közötti kormányok, a Magyar Nemzeti Bank, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF), a bankrendszer és a hitelfelvevők egyaránt felelősek abban, hogy a lakosság devizahitel-állománya nyolc év alatt kevesebb mint 300 milliárd forintról 2010 nyarára 6600 milliárd forintra nőtt.
Az albizottság javaslatokat is tett: kezdeményezte a magáncsőd jogintézményének bevezetését, illetve hogy a kormány vizsgálja meg a devizahitelek felvételkori árfolyamon történő forintosításának lehetőségét. Szorgalmazta továbbá, hogy építsék be a közoktatás tananyagába a pénzügyi ismereteket.
Adómentesen vehetik fel reálhozamukat
A parlament hétfőn úgy döntött, adómentesen vehetik fel reálhozamukat azok a magánpénztártagok, akik március 31-ig visszalépnek az állami nyugdíjrendszerbe. A Ház kormánypárti szavazatokkal fogadta el a költségvetési bizottság előterjesztését, kiegészítve azt a közpénzügyi tárgyú törvénymódosítást, amelyet a fideszes Kósa Lajos kezdeményezett.
A törvényjavaslatról egy hét múlva szavaz a parlament. A döntés alapján azok, akik magán-nyugdíjpénztári vagyonukat önkéntes nyugdíjpénztárba helyezik, a kifizetések 20 százalékának megfelelő, legfeljebb 300 ezer forintos adó-visszatérítésben részesülhetnek. Az indoklás szerint így az állami nyugdíjrendszerbe visszalépők ugyanazokat a mentességeket és kedvezményeket vehetik igénybe, mint amelyek a korábban visszalépőket megillették.
Parlamenti bizottság alakul a Volánbusz ingatlanügyeinek kivizsgálására
Parlamenti bizottság jön létre, hogy kivizsgálja a Volánbusz 2003-as reorganizációs programja végrehajtásának körülményeit, így több ingatlanértékesítési ügyet is – döntött hétfőn a parlament 316 igen szavazattal, 12 nem ellenében, egy tartózkodás mellett. Nemmel kilenc, a Demokratikus Koalícióhoz (DK) tartozó független képviselő és három szocialista politikus szavazott. Egy DK-s, Oláh Lajos tartózkodott.
A fideszes Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos és frakciótársa, Lipők Sándor javaslatára a tíztagú testületnek vizsgálnia kell a Volánbusz Zrt. szentendrei, valamint a fővárosi Szabolcs utcai és Andor utcai telephelyének eladását és az esetlegesen felmerülő visszaéléseket. Ugyanígy át kell tekintenie a szentendrei pályaudvar, a gödöllői és az érdi műszaki telep értékesítését és visszabérlését, valamint a fóti járműjavító bázis beruházását.
Feladata lesz az is, hogy tárja fel és hozza nyilvánosságra a tranzakciókban résztvevő, értékbecslést, ingatlanközvetítést végző offshore cégek valós tulajdonosi hátterét. A fideszes előterjesztők szerint tisztázni kell azt a kérdést is, hogy a Volánbusz által 2005 és 2008 között csaknem 5,5 milliárd forint értékben lezajlott értékesítések során érvényesültek-e az állami tulajdonnal való gazdálkodás elvei, etikusak voltak-e az eljárások és a közpénzfelhasználás.
A bizottságnak vizsgálnia kell a 2005–2008 között hivatalban lévő, az állami vagyon felügyeletéért felelős miniszternek, továbbá a Volánbusz, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács és az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. vezető tisztségviselőinek az említett ügyekkel kapcsolatos tevékenységét is. A testület a munkájáról jelentést készít majd, és azt a megbízatásának kezdetétől számított 180 napon belül benyújtja az Országgyűlésnek. A bizottságba a Fidesz négy, az MSZP és a Jobbik kettő-kettő, a KDNP és az LMP pedig egy-egy tagot delegálhat. Az elnököt a Fidesz, az alelnököt pedig az MSZP adja majd.
A kormánypárti előterjesztés indoklásában az olvasható, hogy a Medgyessy–Gyurcsány–Bajnai-kormányok hivatali idejében több, a felelős állami gazdálkodást sértő ügylet történt a Volánbusz vagyonával, és okkal merül fel a jogszabálysértés gyanúja bizonyos tranzakciókkal kapcsolatban. Ezekben szerződő félként olyan gazdasági társaságok vettek részt, amelyek tulajdonosi és érdekeltségi köre máig nem tisztázott a hatóságok és a közvélemény előtt – tették hozzá.