Végigsöpör a világon: a Deák tér is elnémult láttán + Videó

Egyszer csak leült 150 ember a Deák tér közepén a betonra, kinyitotta könyvét, és elkezdett olvasni.

2012. 03. 28. 19:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma már elkerülhetetlen, hogy az újságíró egy esemény közérdekűségét – vagy csak egyszerűen érdekességét – aszerint is mérje, hogy a hozzá kapcsolódó Facebook-esemény falán hányan jelezték részvételüket. Ez alapján akár több ezer, de legalább sok száz könyvolvasóra lehetett számítani szerda délután 4-kor a Deák téren. A könyvolvasó és -cserélő flashmobon azonban jó, ha százötvenen megjelentek. Hogy a közterületi jókedvből anyagi haszon is származzék, egy idős bácsi a gyülekezők közé települt a hegedűjével – csak azért nem írjuk, hogy „hegedülni kezdett”, mert sokkal inkább keltette fűrészelés hatását az, amit csinált.

A közösségi oldalon az olvasásra érkezőket arra is kérték, jöjjenek kicsit hamarabb négynél, hogy hozott könyveikbe beletehessék a kiosztott szóróanyagot, mielőtt a betonra ülve olvasgatják, majd továbbajándékozzák. A papíroson többek között az állt: „Kedves BARÁTOM, először is KÖSZÖNÖM, hogy elfogadtad ezt az apró ajándékot tőlem. Ez a könyv, amit Neked adtam, egy olyan könyv, ami szerintem nagyon különleges. Engem arra késztetett, hogy másképp szemléljem az életemet, és az oldalakon lévő szavak arra ösztönöztek, hogy másokkal is megosszam (mint például Veled), annak reményében, hogy rájuk is ugyanolyan hatással lesz.”



Négy órakor a piros manósapkát viselő Tóth Szilvia pokrócot terített a Deák kövére, majd leült, a többiek pedig köré gyűltek, és ugyanígy cselekedtek. Hallatlan csend szállta meg a teret, a fűrészelés is abbamaradt. Csupán néhány meglepett járókelő pusmogott egymással.

Néhány percig tartott az ücsörgés, majd felkerekedett mindenki, és a szabályok szerint minden könyvkedvelő odalépett valakihez, és elcserélte kötetét – volt, aki úgy kapott könyvet, hogy nem is hozott, és bizony olyan is volt, aki adott, de nem várt cserébe semmit. Közéjük tartozik maga Tóth Szilvia, a „Pay It Forward” („Add tovább az élményt!”) magyarországi szervezője.

– Az ötlet nagyon érdekesen jött. Volt egy beszélgetés a Pay It Forward nemzetközi mozgalom vezetője, Charlie Johnsson és egy másik tag között, amiben arra keresték a választ, mivel lehetne felhívni a figyelmet a mozgalomra. Másnap meghirdették, minden városból lehetett jelentkezni szervezőnek, és most itt vagyunk – mondta lapunknak a szervező. Hozzátette, a világ rengeteg pontján van most ilyen villámcsődület; mivel mindenütt négykor tartják, dominóként söpör végig a földgolyón. Hogy ennyire kevesen jelentek meg, nem elégedetlen: – Egyáltalán nem baj, tökéletesen jó így. Amikor elkezdtem szervezni, azt mondtam, hogy ha öten leszünk, akkor öten, úgyhogy nagyon boldog vagyok. Én egyébként Gandhi önéletrajzát hoztam, sok „köszönöm”-öt kaptam érte – fogalmazott az MNO-nak.

A Deák téri flashmobot az MNO Videó is megörökítette!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.