Kopogtass és nyílik az ajtó; a Magyar Katolikus Püspöki Kar által a nagyböjt derekán meghirdetett és a karitász önkénteshálózata által most lebonyolított akcióban 130 ezer kilogramm tartós élelmiszer jutott el a leginkább rászoruló családokhoz. Az MNO ellátogatott a Hunyadi térre, ahol huszon-egynéhány és a VIII. kerületi Lujza utcába, ahol kétszáznál is több budapesti család kapott a húsvéti bevásárlás terhe alól felszabadító csomagot. A segélyhez jutásnak nem volt más feltétele, mint az előzetes jelentkezés valamely közeli plébánia karitászcsoportjánál, ahol egy-két kérdés alatt kiderült, jogosult-e valaki erre a segítségre.
A Lujza utcai akcióban részt vett volna a mindig igen tevékeny Mádl Dalma asszony, a néhai államfő felesége is, de a napokban megfázott, így fájdalommal, de lemondta a részvételt. Écsy Gábor, a Katolikus Karitász országos főigazgatója viszont nagy lelkesedéssel fogadta a köszönetnyilvánításokat mindazoktól, akik kértek és kaptak is – aztán kérdéseinkre is válaszolt.
– A korábbi évek ismeretében ennyire azért nem számítottunk. Még a tavalyi esztendőben kapott felajánlásoknak is több mint a duplája jött idén. Úgy gondolom, hogy ez a felhívás a püspöki kar által nagyon jól megmozgatta a híveket, és felhívta a figyelmet, hogy ebben a helyzetben mennyire fontos a segítség, most nem pénzzel, hanem természetbeni adománnyal – mondja Gábor atya.
A Lujza utcában – a korábbi évek tapasztalata miatt – még területfoglalási engedélyt is kért a karitász, a tele raktár előtt ugyanis legutóbb méretes sor kígyózott a járdán.
A lelke az önkéntesség
A gyűjtés során alapvető élelmiszereket vártak; az adományozók leginkább cukrot, lisztet, olajat, különböző konzerveket hoztak, de volt olyan is, aki a saját maga által befőzött gyümölcsöt hozta el, „kicsit önmagát is hozva”. A segítőprogram lelke az önkéntesség volt, mivel a Katolikus Karitász így működik.
– Először is azok önkéntesmunkáján alapszik, akik helyben, a plébániákon dolgoznak, kivétel nélkül mindenki ingyen. Aztán azokén, akik a központokban ajánlják fel támogató munkájukat például a csomagok összeállításakor. Nagyon jó volt megtapasztalni, hogy sokan a kiszállításban is segítettek, így olyanokhoz is eljutott a segítség, akik nem tudtak eljönni, egyedülállók és családosok.
Hogy valóban a rászorulók kapnak, arra garanciát vállal a karitász: a 130 tonna nagy részét ugyanis a helyi plébániák „karitászosztagai” juttatták célba, ők pedig nyilvántartást vezetnek azokról, akik náluk „rászorulónak” jelentkeznek.
Nem szégyen kérni, a fehér zacskó mellé néhány jó szót is kaptak: „Áldott ünnepeket kívánunk!”