A telepprogram ellen tiltakoztak a romák

Elsősorban azt sérelmezték, hogy a kisebbségi testület nem vehetett részt az előkészítésben.

TK
2012. 04. 17. 19:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Nógrád megyei Bátonyterenyén tavaly a város önkormányzata felszámolt két telepet, akkor 16 család költözött be a városba, a telepek házait pedig lebontották. A mostani projekt, a Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében meghirdetett komplex telepprogram nem számolja fel a szegregátumokat, hanem helyben avatkozna be programokkal és az életkörülmények javításával.

Az önkormányzat a múlt héten adta be a 150 millió forintos, 30 hónapos programra a pályázatát.

A fórumon Csikós Annamária, a helyi roma nemzetiségi önkormányzat elnöke hangoztatta, a kisebbségi önkormányzat nélkül ez nem hajtható végre.

Kifogásolta, hogy a 125 ember kérdőíves megkérdezése alapján elkészített úgynevezett „szükségfelmérés” szerint a megkérdezetteknek rosszak a lakás- és higiénés körülményei, nincs lehetőségük tisztálkodásra, a gyerekkel nem tudnak otthon mit kezdeni azok ötéves koráig, nem tudják beosztani a pénzt, azt sem tudják, hogyan kell gondozni a beteget, és ha van is kertjük, nem tudják művelni.

Mindez annyira felháborította a mintegy száz résztvevőt, hogy a sokszor kiabálásba torkollott rendezvényen a meghívott polgármestert szóhoz sem engedték jutni. Folyamatosan kikérték maguknak, hogy „retkesek” lennének, a városvezetőnek pedig azt kiabálták, „ne fürdőt intézzen, hanem házat”.

Rákos Mártonné, a helyi családsegítő szolgálat vezetője magyarázta el, hogy a pályázati kiírás szerint létre kell hozni egy Csillagpont nevű házat, ahol kötelező tisztálkodási lehetőséget biztosítani, de ez nem azt jelenti, hogy kötelező oda bemenni.

Többször csitította az indulatokat Berki Judit, a Nógrád Megyei Cigány Kisebbségi Képviselők és Szószólók Szövetségének szakmai vezetője, korábbi romaügyi államtitkár-helyettes és Daróczi Sándorné, a kisebbségi önkormányzat alelnöke is, mert a jelenlévők azt kiabálták, nem kell ez a program, és a vita egy szakaszában Nagy-Majdon József (Fidesz–KDNP) polgármester azt mondta, segíteni akartak, de ha nem kell, visszavonják.

Végül abban egyeztek meg: a polgármester a képviselő-testület elé terjeszti, hogy a kisebbségi önkormányzatot konzorciumi partnerként bevonják a programba, valamint felülvizsgálják a kifogásolt részeket. A szükségfelmérés „szerencsétlen” megfogalmazásaiért ő és a családsegítő szolgálat vezetője is elnézést kért.

A komplex telepprogramra országosan 4,7 milliárd forint nyerhető el, kötelezően előírt konzorciumi partner a programban a Türr István Képzési Központ és az Országos Roma Önkormányzat.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.