Ábécésorrendbe ültetné a képviselőket az LMP + Képriport

Elhalasztaná az új javadalmazási szabályok hatályba lépését és bevezetné az elektronikus aláírást is Fidesz.

tt
2012. 04. 03. 13:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fideszes Vitányi István azt kezdeményezi, hogy a jogszabálynak az országgyűlési képviselők javadalmazásáról szóló része – amely a helyettes államtitkárokéval megegyező tiszteletdíjat, jelenleg 750 ezer forintot biztosítana a politikusoknak – ne 2013. január 1-jén lépjen hatályba, hanem csak a következő parlamenti választás után.
Frakciótársa, Lipők Sándor azt indítványozza: a parlament hivatali szervezete 2014-től biztosítsa a képviselőknek a minősített elektronikus aláírás használatának lehetőségét és feltételeit. Ezt úgy indokolta, hogy az Országgyűlés működését jelentősen megkönnyítené, ha a képviselők ilyen aláírással nyújtanák be az irományokat.

A politikus a bizottsági munkában való részvétel tervezett szabályain is módosítana, mégpedig úgy, hogy kimondaná: arányosan csökken a képviselő tiszteletdíjának összege, ha ülésszakonként a bizottsági ülések több mint felén nem vagy helyettes útján vesz részt. A törvényjavaslat beterjesztői – Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője, a szintén fideszes Gulyás Gergely és a KDNP frakcióvezetője, Harrach Péter – ezzel szemben ötnél több bizottsági tanácskozásról való távolmaradáshoz kötnék a szankciót.


Kereszténydemokrata képviselők több pénzt adnának a frakcióknak annál, mint amennyit a törvényjavaslat benyújtói indítványoztak. Azt szeretnék, ha a következő ciklustól, amikor a parlament létszáma a jelenlegi 386 helyett 199 lesz, ne ezzel arányosan, hanem kisebb mértékben csökkenjen a frakciók támogatása. Hargitai János, Michl József, Lanczendorfer Erzsébet és Spaller Endre szerint a képviselők számának csökkenésével a hivatali feladatok nem arányosan csökkennek, és például a frakció gazdálkodásával összefüggő feladatokat nem lehet kis létszámmal ellátni. Ezért azt indítványozzák, hogy a 2014-es választások után a kormánypárti frakciók a – 750 ezer forintosra tervezett – képviselői tiszteletdíj tízszerese mellett képviselőnként annak 25 százalékát, az ellenzékiek pedig annak 35 százalékát kapják meg. Az eredeti javaslatban 20, illetve 30 százalék szerepelt.

Eltörölnék azt a megkötést is, hogy a frakciók működését segítő köztisztviselők száma nem lehet több annál, mint ahány tagú a képviselőcsoport.

Módosító indítványt nyújtott be a honvédelmi bizottság is azt kezdeményezve, hogy a képviselők lehessenek önkéntes tartalékosok. Javaslatát egyebek mellett azzal magyarázza a testület, hogy az országgyűlési képviselők fokozott érdeklődést mutatnak az önkéntes tartalékos jogviszony iránt.

Az LMP-s Karácsony Gergely – megfogalmazása szerint – egy „formabontó és nagyravágyó” módosító indítványt terjesztett a Ház elé. Javaslata alapján ábécésorrendben kellene egymás mellé ülniük a képviselőknek az ülésteremben. Az ellenzéki politikus indítványának az a célja, „hogy közelebb hozza egymáshoz a képviselőket, hogy a kommunikációs szakadékok áthidalásával hozzájáruljon az egyre mélyülő politikai árkok betemetéséhez”. Kezdeményezése indoklásában Babits Mihály Húsvét előtt című versének „Ó béke! béke! / legyen béke már!” kezdetű részletét is idézte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.