Amire még az MSZP–LMP–Jobbik sem volt képes

A balliberális ellenzék azért támadja a mostani parlamenti többséget, mert az országos népszavazások esetében visszatértek az 1997 előtti szabályozáshoz.

Kovács András
2012. 04. 14. 4:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt hetekben komoly viták merültek föl a hazai népszavazások kapcsán, mivel ellenzéki vélemények szerint a kormánypártok azzal, hogy visszatértek az 1997 előtti szabályozáshoz, komoly mértékben korlátozták a véleménynyilvánítás lehetőségét. Érdemes felidézni, hogy 1997 nyarán a kétharmados MSZP–SZDSZ-többségű parlament úgy döntött, hogy akkor minősül eredményesnek egy népszavazás, ha a megjelentek többsége, de legalább a választásra jogosult polgárok 25 százaléka azonos választ ad a feltett kérdésre.

Akkor a szociálliberális többség attól félt, hogy az a kitétel, hogy az országos népszavazáson legalább a választók 50 százalékának plusz egy főnek meg kell jelennie, nem fog teljesülni a november 16-ai NATO-népszavazáson. A Horn-kormány jól kalkulált, mivel valóban csak 49,24 százalék járult az urnákhoz, így egy kudarccal a választások előtt fél évvel vélhetően minden győzelmi esélyük elszállt volna 1998-ban.

Valahol az állampolgárokat is kiszorítják

2011-ben az Országgyűlés ismételten szabályozta a népszavazási törvényt, amelynek értelmében az országos népszavazás érvényes, ha az összes választópolgár több mint fele érvényesen szavazott, és eredményes, ha az érvényesen szavazó választópolgárok több mint fele a megfogalmazott kérdésre azonos választ adott. Ennek alapján visszatértünk az 1997 előtti szabályozáshoz, de fontos megjegyezni, hogy a települési referendumok esetében az érvényességhez mindig is kötelező volt az 50 százalékos részvétel.

A Méltányosság Politikaelemző Központ legfrissebb elemzésében rámutat arra, hogy az országok számottevő hányadában a népszavazás csupán valamelyik intézmény (parlament, köztársasági elnök) által kezdeményezhető, az állampolgárok a kezdeményezésből kiszorulnak. Máshol ugyanakkor a választásra jogosultak bizonyos százalékának támogatása mellett is lehetőség van a referendum kiírására.

Sokat tiltanak a franciák

A magyar szabályozás tekintetében fontos kérdés az is, hogy milyen témákban tiltja népszavazás kiírását. E téren a hazai rendelkezések a nemzetközi mintához képest meglehetősen széles körűnek mutatkoznak, máshol jóval szűkebb skálát alkalmaznak e téren – olvasható az elemzésben. Az is igaz ugyanakkor, hogy a magyarnál jóval kiterjedtebb tiltólistával rendelkezik Franciaország, mint ahogy az is kétségbevonhatatlan, hogy a pénzügyi és adókérdésekben mutatott tilalom más országok szabályozásában (Lengyelország, Olaszország, Portugália) is megjelenik, összegezte a Méltányosság.

Hazánkban a mostani szabályozást többek között azt követően támadták, hogy a március 25-ei esztergomi népszavazáson a jogosultak 35 százaléka járult az urnákhoz. Tétényi Éva független polgármester elmondta, a helyi népszavazások részvételi adataihoz viszonyítva jónak értékeli a részvételi arányt. „A Jobbik, az LMP, az MSZP és Tétényi koalíciója csak az esztergomiak egyharmadát tudta megszólítani, a fideszesek ellen indított lejárató kampány ellenére” – nyilatkozta Steindl Balázs, a kormánypárt városi frakcióvezetője.

Egyelőre nem tudjuk meg, hogy az országos népszavazást érintő szabályváltozás milyen hatást gyakorolt volna a választókra, mivel az LMP négykérdéses referenduma csúnyán elbukott. A múltbeli tapasztalatok alapján annyit állapíthatunk meg, hogy az eddigi hat országos népszavazásból csak kettő esetében volt több mint 50 százalékos a részvétel, így az ökopártnak nagyon keményen meg kellett volna dolgoznia a sikerért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.