A tárca ezt kedden közölte az MTI-vel négy jogvédő civil szervezet aznapi közleményére reagálva, amelyben azt írták: a kormány stratégiája több szempontból is végrehajthatatlan.
A kormány tavaly november végén fogadta el a nemzeti társadalmi felzárkózási stratégiát. A dokumentum egyesíti a gyermekszegénységgel, a romaüggyel és a hátrányos helyzetű térségekkel kapcsolatos stratégiákat, továbbá tartalmazza a 2011 és 2020 közötti, illetve azon belül a 2012 és 2014 közötti évekre szóló végrehajtási intézkedési terveket.
Az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány, a Magyar Helsinki Bizottság, a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda és a Társaság a Szabadságjogokért közös állásfoglalásában kifejtette: véleményük szerint a BM által kidolgozott nemzeti társadalmi felzárkózási stratégia megbélyegzi a cigányokat, továbbá megvalósításának alapfeltételei is hiányoznak, ezért a tárcát arra kérték, hogy vizsgálják felül a végrehajtásra vonatkozó terveket.
A szervezetek jelezték: „érthetetlen„, módon a BM a célcsoportot a cigány gyerekekre és fiatalokra korlátozta, így azt sugallva, hogy „csak a roma származású gyerekek magatartásával van probléma, miközben nyilvánvaló, hogy a jogkövető magatartás minősége nem etnikai vagy szociális helyzet kérdése”.
A civilek személyesen és levélben is jelezték a rendőrségnek és a BM-nek is, hogy „a munkacsoportban csak abban az esetben vesznek részt, ha a megnevezés és a célcsoport meghatározása nem etnikai alapon történik„. A BM közigazgatási államtitkára viszont azt közölte, hogy nem változtatják meg az elnevezést – írták.
Ezután a stratégiáért felelős Balog Zoltán államtitkárnak és a modellprogram létrehozásáért felelős belügyminiszternek is levelet írtak, jelezve: a munkacsoport elfogadhatatlan elnevezése mellett problémát jelent az is, hogy hiányoznak a modellprogram megvalósításának alapfeltételei.
A BM közleményében úgy reagált, a négy jogvédő szervezet észrevételeit áttekintették. Az intézkedési terv felülvizsgálata megkezdődött, melynek során a civil szervezetek javaslatait a Belügyminisztérium megvizsgálja – tették hozzá.
Ezenfelül kiemelték: a Nemzeti Társadalmi Felzárkózási Stratégiában a BM hatáskörébe utalt feladatok megvalósítására készített programtervben nem áll szándékukban megbélyegezni a cigány gyermekeket és fiatalokat. „Ellenkezőleg, a lehetőségeinkhez képest támogatást kívánunk nyújtani a sikeresebb boldogulásukhoz a nemzeti stratégia szellemében” – írta a tárca, hozzátéve, sajnálnák, ha „megfogalmazási problémák miatt megszakadna az együttműködés„.