Farkas Flórián nem tudott érdemi információt adni annak az időszaknak az ügyeiről, amikor az elsőrendű vádlott volt a szervezet elnöke. Ügyészi kérdésre válaszolva azt mondta: 2003-ig volt az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnöke, majd a vezetőváltás utáni közgyűléseken csak addig vett részt, amíg a jegyzőkönyveket aláírta, így nem tud semmit az önkormányzat pénzügyeiről, pályázatairól. Mint hozzátette, a tiszteletdíjat sem vette fel.
„Egyszer próbáltam felszólalni, de nem kaptam szót, így nem láttam értelmét annak, hogy részt vegyek a közgyűlések munkájában” – indokolta a közgyűlésekről való távolmaradását a fideszes országgyűlési képviselő, akit 2011-ben ismét az OCÖ elnökévé választottak, majd a szervezet Országos Roma Önkormányzatra változtatta a nevét.
Farkas Flórián elmondta: az átvétel után átláthatatlan pénzügyeket örökölt Kolompár Orbántól, ezeket egy jogászokból is álló munkacsoport próbálja rendbe tenni. A hatóságok a mai napig is hozzák–viszik az iratokat, a Nemzeti Adó-és Vámhivatal vizsgálatai is folyamatban vannak.
Mátyásné Polereczki Éva tanácsvezető bíró kérdésére Farkas Flórián elmondta: az önkormányzatnak lesz polgári jogi igénye, de még nem tudták összesíteni, hogy mekkora összegű.
A tanácsvezető bíró a tárgyalási nap végén bejelentette: a tanúkihallgatások végéhez ért, május 21-én iratismertetéssel folytatja a pert, majd május 22-én Steigler Lászlóné Rédei Rita ügyész mondja el perbeszédét. A védők védőbeszédeire nyolc tárgyalási napot tűzött ki júniusban a bíróság, majd még a nyári ítélkezési szünet előtt ítélet is születhet a 2009-ben indult büntetőperben.
Kolompár Orbánt és nyolc társát a perben egyebek mellett jelentős értékre elkövetett sikkasztással, számviteli fegyelem megsértésével, illetve jogosulatlan gazdasági előny megszerzésével vádolják.
Az első vádpont szerint Kolompár Orbán az OCÖ elnökeként a szervezet pénztárából csaknem 10 millió forintot vett fel 2004-ben, amellyel sajátjaként rendelkezett. Jelentős értékre elkövetett sikkasztás és számviteli fegyelem bűntettével tettesként, két alkalmazottat társtettesként vádol az ügyészség.
A második vádpont szerint a Kolompár Orbán vezetésével működő Kiskunmajsai Cigány Érdekképviseleti Szervezet az Országos Foglalkoztatási Közalapítványtól roma munkaerő-piaci szolgáltatóhálózat kialakítására elnyert 13 millió forintos összegből folyósított 7,2 millió forint egy részével valótlan tartalmú számlákkal számolt el. Emiatt a vád jogosulatlan gazdasági előny megszerzése.
A harmadik vádpontban Kolompár Orbánt és társait jogosulatlan gazdasági előny megszerzésével, valamint az Európai Közösségek pénzügyi érdekeinek megsértésével vádolja az ügyészség. A vádlottak az Európai Unió foglalkoztatási programját segítő pályázat révén a közösségi költségvetésből 109,1 millió forintot, a magyar költségvetésből 36,4 millió forintot, összesen 145,5 millió forintot szereztek meg jogosulatlanul, és további 76,5 millió forintot kíséreltek megszerezni.
Kolompár Orbán a bíróság előtt tett vallomásában nem ismerte el büntetőjogi felelősségét, és hangsúlyozta, hogy bűncselekményt sem követett el.