Lemondott posztjáról a köztársasági elnök. Schmitt Pál ezt napirend előtt jelentette be a parlamentben az elmúlt héten. Az Országgyűlés 338 igen, 5 nem és 6 tartózkodó szavazattal elfogadta a lemondást. Az új köztársasági elnök hivatalba lépéséig az államfőt Kövér László házelnök helyettesíti, a törvényhozás elnöki feladatait pedig Lezsák Sándor látja el. Az államfő beszédében politikai támadásnak és méltánytalanságnak nevezte az őt a kisdoktori disszertációjával összefüggésben ért vádakat. Úgy fogalmazott: fellebbez a doktori címét visszavonó szenátusi döntés ellen, és akár bírósági úton is érvényt szerez igazának.
Ötpárti egyeztetést tartottak a parlamenti frakciók az új államfő jelöléséről. Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke azt mondta: egyik pártnak sincs még jelöltje, de – mint fogalmazott – a jelenlegi helyzetet minél gyorsabban meg kell oldani. Mesterházy Attila, az MSZP elnök-frakcióvezetője szerint a demokratikus pártoknak közösen kellene új köztársasági elnököt jelölniük.
Bukta
160 ezer aláírást gyűjtött össze népszavazási kezdeményezéseihez az LMP. Vágó Gábor, az ellenzéki párt országgyűlési képviselője azután közölte ezt, hogy leadta az aláírásgyűjtő íveket az Országos Választási Irodának és az Országos Választási Bizottságnak. A népszavazás kötelező kiírásához 200 ezer aláírás kellett volna, így az Országgyűlésnek nem kell kiírnia a referendumot.
A fővárosi és az állami garanciavállalás alapján aláírta a megállapodást Tarlós István főpolgármester a BKV-nak hitelező 9 bankkal. Az egyezmény lehetővé teszi a megörökölt – jelenleg mintegy 63 milliárd forintos – BKV-adósságállomány refinanszírozását. A főpolgármesteri hivatal közleménye szerint ez gyakorlatilag a BKV megmenekülését jelenti. Tarlós megegyezett Varga Mihálly és Naszvadi György államtitkárokkal a közlekedési vállalat hosszú távú finanszírozásának várható főbb elemeiről is. A részletes megállapodások kidolgozása folyamatban van.
Mindenki láthatja az iratokat
Nem tér le a kormány az államadósság-csökkentés útjáról – erről a miniszterelnök beszélt a Magyar Európai Üzleti Tanács vezetőivel folytatott tárgyalásán. Orbán Viktor megerősítette: a kormány célja, hogy Magyarország Európa legversenyképesebb termelési központjává váljon, amihez elengedhetetlen a foglalkoztatás növelése.
Támogatja a kormányfő, hogy mindenki megismerhesse és nyilvánosságra hozhassa a rá vonatkozó, állampárti titkosszolgálati adatokat. Orbán ugyanakkor hozzátette: a diktatúra áldozatait meg kell védeni attól, hogy újra áldozatokká váljanak.
Borzalom
Néhány órán belül elfogták a kommandósok azt a 24 éves férfit, akit azzal gyanúsítanak, hogy egy karddal megölte négy családtagját, édesapját, nagyszüleit és testvérbátyját, míg édesanyját, lánytestvérét és egy közeli rokonát súlyosan megsebesítette péntek délelőtt a Fejér megyei Kulcson. A férfi nem tanúsított ellenállást. Szombaton a férfi azt vallotta, hogy nem bánta meg tettét, vasárnap pedig elrendelték az előzetes letartóztatását.
A férfinál elfogásakor több, vélhetően a gyilkosságnál használt vágóeszköz volt. A kutatást két nyomkereső kutya segítette, egyikük jelzésére találták meg az elkövetőt a ház és a Duna közötti domboldalon – közölte Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ főigazgatója.
A hét egyik érdekessége volt, hogy leállította Gyurcsány Ferenc 1984-ben írt szakdolgozatának keresését a Pécsi Tudományegyetem Természettudományi Karának dékánja. Geresdi István a Pécsiújság.hu hírportálnak azt mondta: az abban az évben végzett technika és biológia szakos tanárok szakdolgozatai megvannak az intézeti könyvtárakban, a volt miniszterelnöké azonban hiányzik közülük.