Schmitt Pál államfői megbízatása akkor szűnik meg, ha az Országgyűléshez megérkezik írásbeli lemondó nyilatkozata, és az Országgyűlés határozattal elfogadja – mondta el a hogyan továbbról az MNO-nak Sonnevend Pál alkotmányjogász. Az elfogadást megelőzően a Tisztelt Ház felkérheti az államfőt a lemondás megfontolására, ha azonban az elnök kitart elhatározása mellett, lemondását el kell fogadni. A köztársasági elnök megbízatása az erről szóló határozat meghozatalának napján szűnik meg, kivéve ha az államfő lemondólevelében ettől eltérő időpontot jelöl meg.
Az utódlásról Sonnevend elmondta, Kövér László házelnök Schmitt Pál megbízatásának megszűnésétől átmenetileg látja el az államfői feladatokat. Ez legfeljebb harminc napig tarthat, hiszen az Alaptörvény ennyi időt szab az új köztársasági elnök megválasztására. Az utódról való döntés a szokott módon történik, a választás pedig öt évre szól, tehát nem Schmitt Pál ciklusának végéig – fűzte hozzá Sonnevend Pál.
Jakab András, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Jog- és Államtudományi Karának egyetemi docense az MNO megkeresésére ezt annyiban kiegészítette, hogy amennyiben nincs eltérés a Házszabálytól, akkor a parlament a lemondás írásbeli benyújtását követően 48 órával tűzheti napirendre a szavazást a kérdésben. Amennyiben a lemondó nyilatkozaton szerepel dátum, akkor azon a napon válik hatályossá a lemondás. Az így meghatározott nap nem lehet 15 napnál korábban a beadás időpontjához képest. Ha a lemondó nyilatkozat nem határozza meg a lemondás dátumát, akkor a parlamenti elfogadás napján lép hatályba a lemondás.
Lezsák lehet a házelnök
„A legvalószínűbb az, hogy nem lesz dátum a lemondó nyilatkozaton” – vetítette előre Jakab András. Kövér László, aki átmenetileg államfőként szolgálhat majd, nem folytathatja házelnöki és képviselői munkáját; helyére az Országgyűlés által kijelölt egyik alelnök kerülhet, akinek mindenképpen a legnagyobb frakcióból kell kikerülnie, papírforma szerint Lezsák Sándor vagy Jakab István lesz az.
A „szokásos folyamatról” bővebben az egyetemi docens elmondta, a Ház ötöde adhat le államfői jelölést. A megválasztás két fordulóban zajlik: első fordulóban a szavazatok kétharmadára van szükség. Amennyiben nincs döntés, a második fordulóban már elég a voksok relatív többségét megszereznie a jelöltnek.
Az új köztársaságielnök-jelöltnek nyolc napja lesz arra, hogy megtegye azokat az intézkedéseket, melyekkel elhárítja az esetleges összeférhetetlenséget. A választást követő nyolcadik lapon lép hatályba az új államfő mandátuma. „Két hét alatt akár meg is lehet az ország új köztársasági elnöke, legrosszabb esetben viszont akár másfél hónapig is elhúzódhat a procedúra” – tette hozzá Jakab András.