Márciusban sem rúgott labdába az ellenzék

Ismételten a Fidesz és a független erők jelöltjei voltak sikeresek az elmúlt hónapban.

Kovács András
2012. 04. 01. 12:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hét településen tartottak időközi önkormányzati választást márciusban, a Fidesz egy polgármesterihelyet szerzett. Ellentétben a január és februári voksolással most egy tízezer főnél népesebb településen (Szentendre) is az urnákhoz járulhattak, így képet kaphattunk arról, hogy egy a jobboldal fellegvárának számító körzetben, hogyan változtak az arányok 2010-hez képest.

Polgármestert hat településen (Dabronc, Kiskassa, Ráckeresztúr, Magyarcsanád, Szob és Nyírcsászári) választottak, míg Szentendrén egy fideszes képviselő lemondása miatt kellett az urnákhoz járulni a 7-es számú körzetben. Összesen 9704 főnek volt lehetősége arra, hogy kifejezze a véleményét, ebből 4767 élt állampolgári jogával, ez 49,12 százalékos részvételi aránynak felelt meg.

Míg az év első két hónapjában 60 százaléknál többen szavaztak, addig a márciusi érték jelentős visszaesés. Ennek oka elsősorban, hogy a szentendrei időközin csupán 23,31 százalék ment el, ami lényegesen rontotta az átlagot. A megjelenési arányok 74,17 és 23,31 százalék között szóródtak.

Siker Nyírcsászáriban

Természetesen a márciusi időközikön is a független jelöltek vitték a prímet, ezért is számít kiemelkedő eredménynek, hogy Nyírcsászáriban a Fidesz politikusa szerezte meg az első helyet. Ebben az esetben egyébként arról volt szó, hogy a kormánypártnak sikerült megtartania a 2010-ben elnyert polgármesteri tisztséget. Fontos azt is megjegyezni, hogy a szabolcsi településen a képviselő-testületről is voksoltak, és ott is sikerült két Fidesz–KDNP-jelöltnek mandátumot szereznie, ami szintén nem számít általános jelenségnek.

Szentendre esetében remek összehasonlításra nyílt lehetőség a pártok támogatottságában bekövetkezett változásokat illetően. Mint ismert, a 10 ezer főnél népesebb városokban a pártok sokkal jobban jelen vannak, és egy-egy helyi választáson is lényegesen aktívabbak, mint a független jelöltek.

Padlón az ellenzék

2010 őszéhez képest a részvétel gyakorlatilag a felére esett vissza a 7-es körzetben. A Fidesz–KDNP akkor 49,45, míg most 46,9 százalékot ért el, tehát a kormánypártok támogatottsága gyakorlatilag változatlannak tekinthető. A szocialisták 14,3-ről 16 százalékra „erősödtek”, míg a Jobbik 8 százalékról „nőtt” 12,28 százalékra. Az LMP-nek sem akkor, sem most nem sikerült jelöltet állítania. Jól látszik, hogy két év alatt az erőviszonyok a település ezen részén nem változtak.

Összességében folytatódott a korábbi hónapok tendenciája márciusban, miszerint a független jelöltek dominálják a helyi választásokat, amelyet csak a Fidesz–KDNP tud csak megtörni néhány esetben. Szentendrén azt láthattuk, hogy 2010-hez képest semmilyen változás nem következett be a pártok támogatottságában.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.