Megszólalt a lengyel Helmut Kohl

Mélyülő uniós együttműködésről és az orosz kapcsolatok fontosságáról esett szó kedden a Közép-európai Egyetemen.

Gabay Balázs
2012. 04. 17. 15:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sajnálhatják, hogy a nagykövetnek angolul kell megtartania előadását, mert minden bizonnyal ő a magyarul legfolyékonyabban beszélő nagykövet hazánkban – vezette be a diplomata előadását Balázs Péter a CEU egyetemi tanára, a Bajnai-kormány volt külügyi tárcavezetője. A szlovén elnökség talán az egyetlen az utóbbi időben, mely komolyabb belpolitikai probléma nélkül tudta le az EU-elnökségi időszakot. Magyarország szintén ebbe a körbe tartozik, de a lengyel kormány is gond nélkül jutott túl az őszi választásokon – jelentette ki az extárcavezető.

A tavalyi év pénzügyi-gazdasági értelemben nemcsak Magyarország és Lengyelország számára volt különösen nehéz, de Európának is – kezdte a lengyel diplomata. Lengyelország az elvárt növekedés motorjaként a mélyebb európai integrációt, a nyitott és a biztonságos Európát jelölte meg. A nagykövet az integráció egyik részeként kitért a kelet-európai partnerségre, fontosnak tartotta a szomszédsági politikát és az arab államok felé tett közeledést is.

20 évesek a „visegrádiak”

Kiemelte: az elnökségi időszak alatt a lengyelek európai pozíciója megerősödött, hitelük megnőtt. Ehhez az is hozzájárult, hogy a kormány kitartott az európai gazdaság megszilárdítását célzó hatos csomag mellett, támogatta a horvát csatlakozást, és újabb hat fejezetet zárt le Izland uniós csatlakozási folyamatában. Hangsúlyozta a visegrádi négyek együttműködésének fontosságát, mely 2011-ben ünnepelte 20. évfordulóját. Az együttműködés legújabb, fontos lépésének nevezte a közös védelem és biztonság garantálására tervezett visegrádi hadi csoport felállítását.


Kowalski hozzáfűzte: a lengyel–magyar gazdasági együttműködés révén több millió eurós forgalmat bonyolítottak le 2011-ben. A lengyel külpolitika kapcsán leszögezte: Lengyelországnak a transzatlanti és a regionális kapcsolatokban is a stabilitás az érdeke. Emellett viszont fontosnak tartotta a külhonban élő lengyel diaszpóra segítését.

– Kiemelt szerepet szeretnénk betölteni az Európai Unióban, és prosperáló gazdaságot kívánunk kialakítani hazánkban – fogalmazott a diplomata. – Hogy mit tapasztalunk az orosz–lengyel kapocslatok terén? Azt, hogy vannak pozitív jelek az elmúlt három-négy évre visszatekintve. Ezek közé tartozik például, hogy a keletre irányuló lengyel kivitel folyamatosan emelkedik – válaszolta kérdésre Roman Kowalski. „Lengyelország erősebb Európában, ha rendben van a kapcsolatunk Moszkvával. Emellett abban is biztos vagyok, hogy Európa jövőbeli kilátásai kelet felé találhatóak” – tette hozzá.

Lengyelország 2011. július 1-től 2011. december 31-ig látta el a soros uniós elnöki posztot. Az elnökség zászlaját Orbán Viktor magyar kormányfő nyújtotta át egy hordó tokaji társaságában kollégájának, Donald Tusknak. A lengyel elnökség kiemelt céljai közé tartozott az uniós gazdasági növekedés kérdése, a bővítési és szomszédsági politika és a 2014–2020-as EU-költségvetés tárgyalásai. Varsó kezdeményezte a magyar elnökség idején elfogadott európai pénzügyi stabilitási paktum nemzeti ratifikációs folyamatának megindítását

„Ön Helmut Kohlra emlékeztet”

„Az ön pozitív szavai Helmut Kohl gondolatára emlékeztetnek, aki anno a Franciaországgal való jó kapcsolatokat tartotta kulcsfontosságúnak” – riposztolt saját szavaival élve a nagykövet „provokációjára” Balázs Péter. A korábbi külügyminiszter elmondta: kíváncsian várja a vasárnapi francia elnökválasztás első fordulójának végeredményét, mely komolyan befolyásolhatja a franciák uniós pozícióját. Ismert, az elnöki posztért harcba szálló szocialista Francois Hollande választási ígéretei között vállalta a féltve őrzött uniós pénzügyi paktum felülvizsgálatát is.

Nyíltan az ukránok mellett

– Azt gondolom, mi vagyunk talán az egyetlen EU-tagállam, mely nyíltan kiáll az ukrán csatlakozási folyamat elindítása mellett – hangsúlyozta országa egyik fő külpolitikai vállalását a diplomata. Hozzátette, bár a csatlakozási folyamat most nem a legfontosabb kérdés az unióban, Lengyelország kitart a bővítés fontossága mellett. A Fehéroroszországgal szemben alkalmazott EU-szankciók kapcsán azt emelte ki: a közösség elsősorban a belorusz demokráciához kíván hozzájárulni ezekkel a lépésekkel, nem pedig az ellenzéket támogatja. Mindazonáltal a döntés a belorusz kormány kezében van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.