Négyzet alakú fémezrest bocsátott ki az MNB + Képek

Az MNB négyzet alakú fémezrest, a Magyar Posta pedig 250 ezer bélyeget nyomott ki a Masat–1 tiszteletére, amit az első magyar műhold Morse-üzenetben köszönt meg.

2012. 04. 12. 13:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Zsúfolásig megtelt a Műegyetem Q épületének aulája, ahol hazánk első műholdjának – sőt, első távközlő műholdjának – tiszteletére egy négyzet alakú érmét bocsátott ki a Magyar Nemzeti Bank, a Magyar Posta pedig díszbélyeget.

„Világraszóló siker fűződik a hallgatóink és munkatársaink nevéhez” – e szavaival indította Péceli Gábor műegyetemi rektor az ünnepséget, rögtön hozzátéve, a Masat–1, illetve az érme és a bélyeg hírét viszi a Műegyetem szakmai tevékenységének, képzésének és kutatásának is. Horváth Gyula, a Masat–1 keletkezésének csaknem öt évig tartó folyamatát projektmenedzserként kísérő szakember ehhez csatlakozva vihartempóban ismertette a legfontosabb tudnivalókat a 300 milliós projekt legfőbb fázisairól.

– Ötven-hatvan szponzornak tartozunk köszönettel az egyetemen kívül, a folyamatban pedig mintegy 50-60 ezer ingyen munkaóra van benne. A mobiltelefon energiafelhasználásánál is takarékosabb Masat jeleit ma 130 rádióamatőr veszi szerte a világon – fogalmazott Horváth. Azt is elmondta, a cubesatban minden fontos alkotóelemből kettő van, ha esetleg bármi elromolna, ne kelljen „felmenni szerelni”. Az összefogásra jellemző, hogy az Országos Meteorológiai Szolgálat ballonja is rendelkezésre állt a kommunikációs egység tesztelésére, illetve második űrútja alkalmával maga Charles Simonyi is beszállt a földi állomás vizsgáztatásába.

A projekt egyébként talán legdurvább szakasza az volt, amikor kiderült, hogy nem az eredetileg tervezett indiai rakéta juttatja fel a világűrbe az eszközt, hanem sokkal korábban, egy dél-amerikai pontról indul – ekkor ugyanis jó néhány polifoam és hálózsák beköltözött a BME Q épületébe. „Erről nyilván a dékán úr nem tud” – tette hozzá viccesen Horváth Gyula.

Az ünnepségen azt is megtudtuk, hogy a Masat–1 már világgá is kürtölte a bélyeg, illetve az érme keletkezését, szerdán erről küldött is egy Morse-üzenetet.

Horváth Gyula a végére hagyta büszkeségünk egyik legfrissebb kiváltóját: a Masat–1 három nap alatt megkapta az Oscar minősítést, amivel csupán 72 műhold büszkélkedhet – a háromnapos átfutást alig néhány eszköz mondhatja el magáról.

A Masat–1 históriája

Magyarország első műholdja idén február 13-án indult útjára a francia guayanai Kourou (Dél-Amerika) űrközpontjából, nyolc másik műhold társaságában. Az egykilós, tízszer tíz centiméteres kocka – tudományos nevén: pikoszatellit – a felbocsátás után 72 perccel már pályára is állt. „Karrierje” során semmilyen falba nem ütközött a fiatal magyar mérnökök által konsturált, elsöprő többségében hazai beszállítók segítségével összerakott szerkentyű, sőt, egy sokáig titkolt eszköz segítségével azóta képeket is küldött a Földre túl azon, hogy a rádióamatőrök figyelemmel kísérhetik, amint a Föld körül kering 350-1450 kilométer magasságban (Magyarország fölött naponta nyolcszor halad el) A kifogástalanul üzemelő magyar műholdat a nemzetközi tudományos és rádióamatőr-közvélemény folyamatosan figyelemmel követi.

A pikoszatellit a BME két villamoskari tanszéke, valamint űrkutatócsoportja hallgatóinak, doktoranduszainak és oktatóinak több mint négyéves munkájával született. Elsősorban oktatási célt szolgál, pályára állását követően a saját állapotára és környezetére vonatkozó adatokat gyűjti. A fedélzeten mágneses stabilizálórendszer is van, amelynek segítségével a Földről távirányítással befolyásolható a műhold orientációja. Miután március 8-án képet is küldött a Földről, Magyarország első távközlő műholdjának számít.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.