Orbán: Senki sem veheti el Schmitt harchoz való jogát + Videó + Képek

A miniszterelnök szerint ha Schmitt Pál úgy dönt, hogy az igazságáért harcolni akar, akkor ezt a jogot senki sem veheti el tőle. A Hír TV információi szerint az államfő 13.05-kor felszólal a parlamentben.

TK
2012. 04. 02. 10:25
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányfő, a Fidesz elnöke kijelentette: azt az ellenzéki felvetést, „hogy majd váltsa le a Fidesz-frakció (Schmitt Pált), hiszen ő szavazta meg, ezt vissza kell utasítanunk, mert minden embert, akit a parlament megválasztott, a megválasztás után a döntés teljes szabadsága illet meg, és ezt tiszteletben kell tartani”.

„Az elnök ügyében csak és kizárólag az elnök dönthet, hasonlóan a Magyar Nemzeti Bank, az Állami Számvevőszék elnökéhez, vagy éppen az igazságszolgáltatás vezetőihez” – közölte Orbán Viktor, hozzátéve: a Fidesznek ezt a méltóságteljes, higgadt, nyugodt, kormányzópárti álláspontot kell képviselnie.


Az ellenzék említett ötletét egyúttal alkotmányosan rossznak, erkölcsileg helytelennek minősítette a miniszterelnök.


Orbán Viktor megerősítette – és közölte, ezt fogja elmondani a kormánypárti frakciószövetség tagjainak is –, hogy a helyzet szerinte teljesen világos, az alkotmány ugyanis úgy rendelkezik, hogy a köztársasági elnök személye sérthetetlen.

Orbán Viktor pártelnök Lázár János Fidesz-frakcióvezető társaságában érkezett a hétfő délelőtti frakcióülésre, amely után a képviselőcsoport vezetője tart sajtótájékoztatót.

A képviselői irodaházban zajló frakcióülésre érkező kormánypárti politikusok közül – a miniszterelnökön túl – csak Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője és Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke állt meg az utcán várakozó tucatnyi újságírónak.

Következménye lesz a kiszólásnak

A KDNP-s politikus arra a kérdésre, mit gondol, le kell-e mondania az államfőnek, azt válaszolta: „ez az ő dolga”. Hozzátette, a kereszténydemokraták álláspontja változatlan az ügyben. Harrach Péter elmondta azt is, hogy következménye lesz Szalma Botond kiszólásának. Mint ismert, korábban a budapesti KDNP elnöke bocsánatkérésre vagy lemondásra szólította fel Schmitt Pált, majd az egyik ellenzéki napilapban védte meg véleményét. Bővebben>>>

A Fidesz ügyvezető alelnöke, Kósa Lajos ugyan megállt az őt kérdező újságíróknak, és azt válaszolta, szívesen nyilatkozik mindenkinek, de kérte, jelentkezzenek be a sajtósánál, mert nem akar elkésni a tanácskozásról.

A hétfői frakcióülés előzetes napirendjén nem szerepelt Schmitt Pál köztársasági elnök kisdoktori címe visszavonásának ügye, ám az – Orbán Viktor szavai alapján – mégis biztosan téma lesz. Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője vasárnap az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta: Orbán Viktor miniszterelnök az elmúlt napokban többször is világossá tette, hogy az alaptörvény értelmében a köztársasági elnök személye sérthetetlen; „ő és a Fidesz ehhez tartja magát, ezt tartjuk helyesnek”.


A Fidesz–KDNP-frakciószövetség hétfői ülése tíz óra után néhány perccel véget ért, Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke – körülbelül félórás részvétele után – távozott a Képviselői Irodaházból.


A HírTV információi szerint a miniszterelnök még a parlament ülése előtt egyeztet a köztársasági elnökkel. Az államfő 13.05-kor felszólal a parlamentben, amit a Hír Televízió élőben közvetít.


Nem vette tárgysorozatba

Az alkotmányügyi bizottság hétfőn nem vette tárgysorozatba azokat az ellenzéki határozati javaslatokat, amelyekben lemondásra kérik Schmitt Pál köztársasági elnököt. Bővebben>>>

„A sérthetetlenség a fontos közjogi tisztségnek szól”

Lamperth Mónika hétfőn Budapesten, más témában tartott sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva elmondta: bár a Fidesz–KDNP napok óta a köztársasági elnök sérthetetlenségére hivatkozva kerüli, hogy véleményt nyilvánítson Schmitt Pál plágiumügyéről, ez az alkotmányos szabály csak azt jelenti, hogy az államfő jogi értelemben rendkívül korlátozottan vonható felelősségre. Nem következik azonban belőle, hogy Schmitt Pált nem lehet bírálni – tette hozzá.

Arra is kitért, hogy a sérthetetlenség a fontos közjogi tisztségnek szól, de együtt kellene járnia azzal, hogy az elnöki hivatalt tiszteletre méltó ember tölti be. Schmitt Pál azonban már nem méltó tiszteletre, ezért le kell mondania – hangsúlyozta Lamperth Mónika.


Schmitt Pál a kisdoktori elvételéről szóló döntés után először a köztévében szólalt meg, ahol bejelentette, PhD-dolgozat írásába kezd.

Orbán Viktor pénteken úgy fogalmazott, a köztársasági elnök döntéseit lehet bírálni, személye azonban „efölött áll”, sérthetetlen. Ismert, a Semmelweis Egyetem szenátusa csütörtök este döntött arról, hogy visszavonja Schmitt Pál 1992-ben megszerzett kisdoktori címét.

Lemondott Tulassay Tivadar, a Semmelweis Egyetem rektora. Az intézményvezető azzal indokolta döntését, hogy az egyetemet magára hagyták Schmitt Pál doktorija ügyében. Bővebben>>>

Beszámoltunk róla, hogy a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) is kivizsgálja a köztársasági elnök plágiumbotrányát. Bővebben>>>

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.