27 milliárd forint maradhat a honvédségnél

Hende Csaba és norvég partnere aláírták a katonai URH-rádiók beszerzéséről és szállításáról szóló szerződés módosítását.

BL
2012. 06. 26. 14:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlemény szerint a módosítás értelmében a szerződésben maghatározott mennyiségű rádiók hátralévő részét kedvezőbb ütemezéssel szállítja majd a norvég fél, így a – változatlan mértékű – magyar fizetési kötelezettségek hosszabb időtávon, arányosabban oszlanak majd el.

Javítóbázist építenek

Az utolsó rádió leszállításának és az utolsó részlet kifizetésének határideje 2018; a módosítás előtt ez az időpont 2014 volt – fűzték hozzá. „A megállapodás egyben megnyugtató lezárása a két ország és a szerződő felek hosszú évek óta húzódó jogi és diplomáciai vitájának” – írták a közleményben. A szerződés módosításával a norvég fél kötelezettséget vállal továbbá arra, hogy munkahelyteremtés és a hadiipar fejlesztése céljából másfél éven belül egy javítóbázist hoz létre a HM tulajdonában álló ArmCom hadiipari zrt. bázisán.

Hende Csaba honvédelmi miniszter a szerződés aláírását megelőzően kétoldalú megbeszélést folytatott Espen Bart Eide norvég védelmi miniszterrel, akivel megvitatták a regionális együttműködés kérdéseit, értékelték a chicagói NATO-csúcs eredményeit, a NATO parancsnoki rendszer átalakítását, valamint szót ejtettek a NATO afganisztáni szerepvállalásának jövőjéről is – olvasható a HM közleményében.

Leépítették a hadsereget, perelt a Kongsberg

Az eredeti szerződést a céggel még az első Orbán-kormány idején Szabó János honvédelmi miniszter kötötte harminchatmilliárd forint értékben. A megállapodás értelmében – az akkor még a mainál kétszer nagyobb hadseregnek – kilencezer katonai URH-rádiót kellett leszállítania a norvég cégnek. Az új, kipróbálatlan technikai bázisú berendezések azonban sokáig nem feleltek meg a hazai követelményeknek.

A Juhász Ferenc minisztersége idején bevezetett újabb haderőcsökkentés miatt ráadásul már nem lett volna, aki használja a rádiókat. A szerződést Szekeres Imre szocialista honvédelmi miniszter módosíttatta, így az eredetileg megrendelt kilencezer helyett négyezer rádió szerepelt már csak benne.

A Kongsberg végül beperelte az államot, ám a választott bíróság előtt vesztett. A döntés miatt huszonhétmilliárd forint maradhat a honvédségnél, a cég ugyanis körülbelül ennyit szeretett volna behajtatni a tárcán.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.