Üdvözli a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT) a június 25-én elfogadott és egy év múlva életbe lépő új büntető törvénykönyvet, amely első alkalommal nevesíti az egészségügyi termék hamisítását mint bűncselekményt. Az új tényállás az egészséget veszélyeztető bűncselekmények között kapott helyet.
– A felméréseink szerint a hazai felnőtt lakosság négy százaléka, azaz legalább háromszázezer ember a piacon, utcán, aluljáróban vagy az interneten is vásárol gyógykészítményeket, pedig ezek mind hamisak – magyarázta a lapnak Székely Krisztina, a HENT gyógyszerhamisítás elleni munkacsoportjának vezetője. Hangsúlyozta, a hamisítványok között vannak az eredeti termékre megszólalásig hasonlító készítmények is. A legtöbb esetben a potencianövelőket, fogyasztószereket, de már onkológiai szereket, nyugtatókat, depresszió elleni készítményeket és étrend-kiegészítőket is hamisítanak.
– Az illegális termékkel nemcsak az lehet a gond, hogy kihagyják belőle a hatóanyagot, vagy túl sokat tesznek bele, hanem hogy szennyezett, illetve egészségre káros töltőanyagokat is hozzáadhatnak – tájékoztatott a szakember. Kiemelte, hogy egészségre káros anyag lehet például az etilén-glikol, ami az autókban használatos fagyállók anyaga, de édes íze miatt gyermekeknek gyártott, hamisított szirupokba is belekeverték külföldön. A míniumot színezőanyagként használják a hamis tablettákban, és mivel az anyag ólomszármazék, beszedve a nehézfémmérgezés tüneteit okozhatja. Székely Krisztina hangsúlyozta, a hamis készítmények bevizsgálása során találtak már krétaport, kábítószert, illetve színes készítményekben téglaport, de patkánymérget is, ami miatt az illegális szerek súlyos egészségkárosodást, esetleg halált is okozhatnak.
A teljes cikket a Magyar Nemzet július 4-ei számában olvashatja.