Bűnös összjáték az ítélkezésben

A koncepciós perekben, a megtorlás időszakának ügyeiben bűnös összjáték zajlott a politikai döntéshozók és a diktatúra igazságszolgáltatása között.

NT
2012. 07. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gonoszabb mint egy vérbíró

Fónay Jenő, – aki a Hír TV kamerái előtt vonta felelősségre a Mátsik Györgyöt – lesújtó véleménnyel van az 1958-ban rá halálbüntetést kérő az ügyészről. A Széna téri szabadságharcosok egykori helyettes parancsnoka szerint Mátsik sokkal gonoszabb volt, mint az ítéleteket kihirdető vérbírók.

A kibontakozó vitákban egyesek úgy vélik, hogy a Mansfeld-per ügyésze, Mátsik György önálló felelősséget visel azért, mert 1958-ban a népbíróságon halálbüntetést kért a fiatalkorú Mansfeld Péterre. Amikor pedig a vádlottat első fokon életfogytig tartó fegyházra ítélték, súlyosbításért fellebbezett. Mansfeldet a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés és más bűncselekmények címén végül kivégezték.

Hatalomra jutás erőszakos úton

Kahler Frigyes jogtörténész mindenekelőtt arra hívta fel a figyelmet, hogy a diktatúra idején a hatalom monolit, egységes jellegű volt. A párt közvetlenül irányította az államapparátust, benne a bíróságot és az ügyészséget. Ráadásul az állampárt nem polgári értelemben vett pártként, hanem olyan szervezetként működött, amely erőszakos úton jutott hatalomra, és a hatalmat is erőszakosan gyakorolta.

Hatalommegosztás hiányában a törvényhozó, a végrehajtó és a bírói hatalom is a párt akaratának megfelelően tevékenykedett – mondta a Magyar Nemzetnek a szakember. Véleménye szerint emiatt a kemény diktatúra bíróságát nem lehet független intézményként kezelni, és az akkori ügyészségről sem lehet úgy gondolkodni, hogy a büntetőeljárás szabályainak megfelelően, önállóan cselekedett. A koncepciós perekben és a megtorlás ügyeiben – Kahler Frigyes szerint – bűnös összjáték valósult meg a politikai döntéshozók és a politikai döntések végrehajtói, az ügyészségek és a bíróságok között. Ez kiolvasható azokból a politikai bizottsági határozatokból, amelyek együtt említették a nyomozó hatóságot, az ügyészséget és a bíróságot. Mindezeknek együttesen kellett véghezvinniük a megtorlást. A védők szerepe is formális volt.

A teljes cikket a Magyar Nemzet hétfői számában olvashatják.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.