A Magyar Tudományos Akadémia épülete előtt civil és katonai hajók sorakoztak fel fedélzetükön az ország több pontjáról érkezett, csaknem háromszáz általános és középiskolás fiatallal, akik a nándorfehérvári diadal emlékére négynapos kiránduláson vettek részt.
Hajóval Nándorfehérvárra
Cseh Sándorné, a Nyíregyházáról érkezett csoport vezetőtanára az MTI-nek elmondta: a diákok történelmi pályázaton nyerték az utazás lehetőségét. A csoportok csütörtökön indultak hajóval Budapestről a történelmi Nándorfehérvárra (a mai Belgrádba, Szerbia fővárosába), ahol Hunyadi János szobránál és az első világháborús emlékműnél rótták le tiszteletüket, a szombatot pedig már Kalocsán töltötték.
Érdekes és élményekben gazdag volt az elmúlt négy nap, ami alatt „közelebbről megismerhették a magyar történelem egyik meghatározó eseményének színterét és hátterét” – számolt be a történelmi kirándulásról Pethő Rebeka, a nyíregyházi Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákja. Elmondta, a pályázat során korhű stílusban több fogalmazást, tanulmányt kellett írniuk a nándorfehérvári eseményekkel kapcsolatban.
Riadalmat keltett a díszsortűz
Az akadémiai kikötőbe érkező fiatalokat korhű jelmezekbe öltözött katonák és az 1400-as éveket felelevenítő hagyományőrzők mellett, nemzeti színű vízsugárral tisztelgő tűzoltóhajó, valamint díszsortűz fogadta. Utóbbi némi riadalmat keltett a parton összegyűlt nézelődők között.
Az ünneplők és a diákcsoportok ezt követően a Honvéd Díszzászlóalj vezetésével elindultak a Lánchídon keresztül a budai Várba Hunyadi János szobrához, ahol a déli harangszót követően katonai tiszteletadás keretében megemlékezés kezdődött. Az ünnepségen Berta Tibor ezredes, a Katolikus Tábori Püspökség általános helynöke, valamint Hende Csaba honvédelmi miniszter tartott beszédet. A jelenlévők koszorúzással és néma főhajtással emlékeztek meg a nándorfehérvári hősökről.
Csak közösen győzhetünk
Csak akkor győzhetünk, ha mindenki hozzá tudja tenni a magáét a maga helyén a közös ügyhöz – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter a koszorúzáson tartott beszédében. Hozzátette: 556 évvel ezelőtt Nándorfehérvárnál „győztünk, mert a nép, a nemzet át tudta lépni a saját árnyékát”.