Elhallgatott a Neo FM

Hétfőn azonnali hatállyal felmondtak a Neo FM rádiót működtető FM1 Zrt. alkalmazottai, kedd reggel már nem sugárzott adást a rádiócsatorna.

PR
2012. 08. 07. 9:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tulajdonos célja a rádió működtetése, igaz, a jelenlegi kétségkívül patthelyzet – így reagált a Neo FM munkavállalóinak felmondására Németh Tibor, a rádiót működtető FM1 Zrt. néhány hete kinevezett vezérigazgatója. Hozzátette: a dolgozók tegnap reggel e-mailben értesítették döntésükről. Az új vezérigazgató a kritikus helyzetben terveiről nem tudott nyilatkozni, s a tulajdonos erre nem is hatalmazta fel. Későbbre ígért tájékoztatót. Miként került Németh a rádió élére? – a Magyar Nemzet e kérdésére a vezérigazgató úgy válaszolt: korábban munkakapcsolatban állt Medveczky Mihállyal, aki nemrég egy forintért vette meg az állítólag amerikai befektetőket maga mögött tudó Dr. M.-Media ügyvezetőjeként a rádiót működtető FM1-et. (A Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapján található, az adóhatóságnál nyilvántartott, 180 napon keresztül folyamatosan fennálló, tízmilliót meghaladó adótartozású magánszemélyek listáján a 2012. március 31-i állapot szerint szerepel Medveczky Mihály és felesége.) Medveczky a korábbi gyümölcsöző együttműködés után kérte fel erre a feladatra.

Németh Tibor a rádióban eddig végzett munkájáról, múltjáról sem nyilatkozott. Közölte, azt nem érdemes firtatni, hiszen nem az ő személye a kulcskérdés, mivel nem befektető, s nincs döntéshozó helyzetben. (A cégbíróságnál őt jelentették be mint vezető tisztségviselőt, ám a cégbíróság még nem jegyezte ellen a dokumentumot.) Némethről az interneten hozzáférhető cégadatbázisban is kevés adat található. A zalaegerszegi férfi neve az alkotó- és előadó-művészettel foglalkozó, 2004-ben felszámolt Yeti Produkciós Bt.-ben bukkan fel beltagként.

Tegnap Berényi Attila, a rádió volt hírigazgatója azzal indokolta a 26 dolgozó felmondását, hogy az FM1 alkalmazásában állók – munkavállalótól függően – egy–négy havi munkabérükre várnak hiába, s kilátástalannak látják a körülményeket, de a tulajdonos szakmai jövőképét is. – Berényi úr azt elfelejtette mondani, hogy nem Medveczky Mihály halmozta fel a munkavállalók felé fennálló adósságot – vetette fel Németh. Ám Berényi kiemelte: az új tulajdonos ígéretei és többszöri felszólítás ellenére sem fizeti az alkalmazottak jogszerűen járó bérét s a fenntartási költségeket. Ráadásul kijelentette, addig nem fizet, amíg a médiahatósággal nem rendeződik a rádió helyzete.

A Neo FM rádiót működtető FM1 Zrt. a július közepén esedékes médiaszolgáltatási díját sem fizette be, így a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa újabb 150 millió forintos követelés nyilvántartásba vételét kérte a céggel szemben folyamatban lévő csődeljárásban.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal honlapján hozzáférhető nyilvános adatokból később arra is fény derült, hogy Medveczky Mihály, aki sokáig a Neo FM-ért küzdött, tízmillió forintot meghaladó tartozást halmozott fel.

Ismert, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa június 20-án felmondta a jelentős köztartozást felhalmozó, bankgaranciával sem rendelkező FM1 médiaszolgáltatási szerződését, ám a Neo FM tulajdonosa a döntést bíróságon támadta meg. Az eljárás tart, a bíróság ez időre felfüggesztette a Médiatanács határozatának végrehajtását. Berényi Attila leszögezte: a vonatkozó törvény lehetővé tenné a csődvédelem alatt álló rádió bér- és bérjellegű költségeinek, rezsijének rendezését.

Bochkor Gábor, a Neo FM-en hallható Bumeráng műsorvezetője úgy fogalmazott: jogi megoldást keresnek arra, hogy – szolidaritásuk kifejezéseként – a Bumeráng ne szerepeljen a Neo műsorán (Bochkor, Boros Lajos és Voga János nem alkalmazottai a rádiónak, szerződéses viszonyban állnak a Neóval). A dolgozók felmondásával a Bumeráng is ellehetetlenült. Ez is az oka, hogy korábban felvett, konzervadást sugároz a Neo FM.

A Médiatanács július 24-én úgy tájékoztatott: a Neo FM-et üzemeltető vállalkozás tartozása 770 millió forint, ebből 740 millió az elmaradt médiaszolgáltatási díj, 6 millió a frekvenciadíj, 23 millió a kiszabott bírság és a kötbér.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.