Gyurcsányék a senki földjére jutottak

Érdekes utat járt be a Gyurcsány-párt az elmúlt fél évben, de úgy tűnik, egyik baloldali erő sem kíván velük együttműködni.

Kovács András
2012. 08. 04. 17:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy reményekkel vágott neki a Demokratikus Koalíció a 2012-es évnek a 2011. október 22-i megalakulását követően. Ennek egyik alapja az volt, hogy például a Tárki adatai szerint a Gyurcsány-párt a biztos szavazók körében a teljes ismeretlenségből egyből négy százalékra erősödött, majd februárban átlépte az ötszázalékos küszöböt, áprilisra pedig már hét százalékra nőtt a támogatottságuk. Ezt követően lejtmenetbe váltottak, és júliusra két százalékra csökkent a népszerűségük.

A támogatottsági adatok mögött egyértelműen kirajzolhatók a pártot érintő történések, amelyek hol fölfelé, hol lefelé röpítették őket. Januárban Gyurcsányék meglehetősen populista akcióba kezdtek azzal, hogy pár napra beköltöztek egy avasi lakótelepen lakó családhoz. Mint ismert a miskolci lakótelep annak kapcsán vált „híressé”, hogy a Gyurcsány-kormány által indított Fészekrakó program kiskapuit kihasználva elképesztő visszaélések történtek ott.

Nem lett frakció

A miskolci „kalandot” követően a bukott miniszterelnök és csapata folytatta az országjárást, amelyről az egyik legnépszerűbb közösségi oldalon folyamatos tudósításokat olvashattunk. Fontos megjegyezni, hogy ezeken a „találkozásokon” nagyrészt az idősebb korosztály képviselőit láthattuk, hasonlóan az MSZP programjaihoz. A DK-ban a két meghatározó történés emellett az önálló frakcióalakítás kérdése volt, valamint Gyurcsány szakdolgozatügye.

A pártban biztosak voltak benne, hogy a korábbi gyakorlatnak megfelelően áprilisban önálló frakciót tudnak majd alakítani. A parlamenti többség azonban úgy módosította az Országgyűlésről szóló törvényt, hogy a képviselőcsoport alakítására csak a képviselők előző általános választásán országos pártlistát állító és mandátumot szerző, ugyanazon párthoz vagy annak jogutódjához tartozó képviselők jogosultak. Ennek elfogadásával meghiúsult a frakció megalakítása, emiatt anyagi lehetőségektől, valamint hozzászólási jogosultságoktól esett el a párt legalább 2014-ig.

Sokat ártott

Ennél sokkal hangosabb vihart kavart a bukott miniszterelnök szakdolgozatügye. Gyurcsánynak A Balaton-felvidék szőlészete és borászata címmel írt szakdolgozatának 1984. május 9-én készített, egyoldalas bírálatában szereplő szöveg- és szövegrészlet-kritikák oldalszámra vonatkozó utalásai oldalszám szerinti egyezést mutatnak Rozs Szabolcs négy évvel korábbi, azonos című dolgozatával. Rozs egyébként Gyurcsány korábbi sógora volt, az ügy egyik érdekessége volt, hogy a DK elnöke nem találta meg eredeti dolgozatát.

A pécsi egyetem vizsgálóbizottsága oldalszám szerinti egyezést talált a volt miniszterelnök szakdolgozati bírálatának és volt sógora diplomamunkájának szövegében, de addig nem tud érdemi határozatot hozni, amíg nem áll rendelkezésre a politikus dolgozata. Az ügy azóta lekerült a napirendről, de a Fidesz szerint sem a rendőrség, sem az egyetem nem tisztázta megnyugtatóan Gyurcsány plágiumügyét, így a gyanú árnyéka most már a volt miniszterelnökön marad.

Nem kellennek

Júniusban a Népszabadság arról számolt be, hogy egyre több Gyurcsány-szimpatizáns igyekszik vissza az MSZP soraiba vagy legalábbis kacsingat korábbi pártcsaládja felé. A DK mindezt cáfolta, és úgy vélték, a szocialistákhoz való viszony már a lehetséges szövetségi politika és választási együttműködés szemszögéből is értékelendő. Az MSZP stratégiai terveiben az szerepel, hogy adott helyzetben a támogatói bázisuk szinte teljes egészét képes magához vonzani a szocialista párt, és ez is kell legyen a politikai cél. Együttműködés ide vagy oda, a volt kormányfő személye szerintük éppen hogy gátolja és nem segíti a szélesebb együttműködést.

A DK és Gyurcsány imázsrontó szerepét támasztja alá, hogy velük sem az egyre erősebb MSZP, sem az LMP nem kíván együttműködni, valamint Bajnai Gordon is eltávolodott a volt miniszterelnöktől, és nem szeretne vele ismételten szövetséget kötni. A DK „magányosságát” támasztja alá a dunaújvárosi időközi választás is, ahol önállóan indultak, de nem érték el az öt százalékot. Ha nem képesek a jövőben átütő eredményt felmutatni, akkor előfordulhat, hogy kimaradnak a baloldali összefogásból, és így könnyen a parlamenten kívül találhatják magukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.