Három éve padlóra vitték az MSZP-t

Legutóbb három éve tartottak időközi polgármester-választást megyei jogú városban, akkor simán győzött a Fidesz–KDNP.

Kovács András
2012. 08. 31. 12:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legutóbb 2009-ben Pécsett tartottak időközi polgármester-választást megyei jogú városban, éppen ezért kiemelkedő jelentősége van a szeptember 2-ai hódmezővásárhelyi megmérettetésnek. Akkor Páva Zsolt, a Fidesz jelöltje kétharmados fölénnyel verte meg Szili Katalin szocialista házelnököt. A pécsi választással vált világossá, hogy a Fidesznek reális esélye van a kétharmados többségre, és hogy a szocialisták még korábbi fellegváraikban sem számíthatnak győzelemre.

Azóta az időközi polgármester választásokat tekintve a pápai emelkedett ki a sorból. A Veszprém megyei városban 2011. március 6-án járulhattak az urnákhoz a választók és Áldozó Tamás, a  Fidesz-KDNP jelöltje a voksok 57,59 százalékát szerezte meg, az MSZP akkor 35 százalékot szerzett. Fontos azt is megjegyezni, hogy Pápa korábban is a jobboldal fellegvára volt, ezért egyáltalán nem volt meglepetés a kormánypárt sikere.

Fidesz-fölény

Idén a legnagyobb figyelem a 10 ezer főnél népesebb településeken tartott időközi választásokra összpontosult, mivel a parlamenti pártok ezeken szoktak általában jelöltet állítani, és itt lehet egy közvélemény-kutatásnál jobban lemérni az erőviszonyokat. 2012-ben eddig hét ilyen voksolásra került sor, amiből kettő Dunaújvárosban volt.

Szentendrén márciusban voksoltak, ahol Kőrösi Tibor, a Fidesz–KDNP jelöltje 46,9 százaléknyi voksot kapott. A II. kerületben áprilisban tartottak időközi megmérettetést, ahol az LMP, az MSZP és a Demokratikus Koalíció egységesen sorakozott föl egy független jelölt mögé, de a Fidesz-KDNP így is közel 60 százalékot kapott. Szintén áprilisban Miskolcon nagyon szoros küzdelemben győzött a kormánypárt, míg a Jobbik és az LMP csúfosan leszerepelt.

Nem ment a szociknak

Májusban Dunaújvárosban szavazhattak, de a szocialisták korábbi fellegvárukban képtelenek voltak az áttörésre és 13 százalékkal kaptak ki a Fidesztől. Gyomaendrődön szintén májusban voksoltak, ahol egy helyi egyesület jelöltje futott be, míg a Fidesz a legjobb eredményt érte el a parlamenti pártok versenyében. Július elsején ismételten Dunaújvárosban voksoltak, ahol a Fidesz–KDNP aspiránsa ha szorosan is, de győzött. Július 29-én Balmazújvárosban járulhattak az urnákhoz, ahol független győzelem született, de a Fidesz–KDNP maradt a legerősebb parlamenti párt, az MSZP el sem indult.

Jól látszik, hogy a Fidesz–KDNP-n kívül egyetlen parlamenti párt sem tudott győzelmet felmutatni a nagyobb településeken. Hódmezővásárhely választástörténete egyértelműen kormánypárti győzelmet vetít előre, és az elmúlt időszak eredményei sem mutatnak abba az irányba, hogy az MSZP éppen ott lenne képes fordítani a trendeken.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.