Az ÁNTSZ csütörtökön Facebook-oldalán azt írta: Nyíregyháza környékén már a második (vörös) riasztási fokozat van érvényben, mivel a múlt heti mérések alapján készült összesítés szerint az ország északkeleti csücskében a parlagfű átlagos pollenkoncentrációja elérte a napi, köbméterenként 50-99 darab értéket.
Erősödnek a tünetek
Emellett első fokozatú riasztás (piros) van érvényben Szolnok környékén, valamint Tolna, Baranya és Bács-Kiskun megyéket érintően, a Duna alsó szakasza mentén. Már az első riasztási fokozat is azt jelenti, hogy a tünetek állandósulnak, illetve erősödnek – emelte ki az ÁNTSZ, hozzátéve, hogy az allergiások – ha eddig még nem tették meg – keressék fel kezelőorvosukat, kezdjék el szedni javasolt gyógyszereiket.
Az ÁNTSZ kifejtette: az előző hetihez képest – néhány határ menti térséget leszámítva – az egész országban emelkedett a parlagfű pollenkoncentrációja, elérve a narancs színnel jelölt „figyelmeztetési” szintet. Az észlelések szerint a jövő héten várhatóan már kiterjedt területeken lesz szükség a figyelmeztetési fokozatok valamelyikének elrendelésére.
Elkezdődött a szezon
A parlagfűszezon már elkezdődött. A múlt héten az OKI Aerobiológiai Monitorozási Hálózatához beérkezett adatok szerint a parlagfű pollenkoncentrációja átlagban közepes szintet ért el, de Zalaegerszegen és Miskolcon magas szintet is mértek.
A pollenkoncentráció szintjeit 9 fokozatú színskálával jelzik, külön táblázatban adnak tájékoztatást a különböző értékek egészségügyi hatásairól. A narancs jelzés – amellyel az elmúlt héten Bács-Kiskun és Csongrád megye déli részét, az ország északkeleti felét (Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar és Borsod-Abaúj-Zemplén megyét), a Szigetköz területét és Budapest környékét is jelölték – a harmadik ezen a skálán.
Már helikoptereket is bevetnek Veszprémben annak érdekében, hogy megtalálják a parlagfű által erősen fertőzött területeket. Szükség is van rá, hiszen az eddigi ellenőrzéseken az ország különböző pontjain 410 helyen, összesen 724 hektáron találtak parlagfüves területeket a földhivatalok munkatársai.
Számít az időjárás
Megjegyezték ugyanakkor, hogy a grafikus ábrázolás egy-egy térség átlagos pollenhelyzetének megítéléséhez ad viszonyítási alapot, azonban egy parlagfüves terület mellett elsétálva a megadott jelzés szerinti egészségügyi terhelés többszöröse érheti a szervezetet. Emellett az időjárás szerepe is jelentős, például egy csapadékos időszakot követően pollenből is kevesebb van a levegőben – írta az ÁNTSZ.
Az általános pollenhelyzetről szóló rendszeres jelentések mellett a parlagfűhelyzetről az idén is külön tájékoztatnak, az OKI által tavaly indított Parlagfű Pollen Riasztási Rendszeren (PPRR) keresztül. Ezen a térképen ábrázolják, hogy az ország különböző területein milyen magas a levegő szennyezettsége parlagfűpollennel. A pollenkoncentráció szintjeit 9 fokozatú színskálával jelzik, külön táblázatban adnak tájékoztatást a különböző értékek egészségügyi hatásairól.
Borzalmas
Nékám Kristóf allergológus csütörtökön az MTI-nek azt mondta: a riasztás nemcsak arra jó, hogy az allergiásokat figyelmeztesse, hanem arra is, hogy a döntéshozókat és az egész társadalmat „felrázza”, a parlagfűhelyzet ugyanis Európa-szerte, így Magyarországon is „borzalmas”. Hozzátette, 10-12 évvel ezelőtt Európában még négyből egy, ma már háromból egy gyermek allergiás. Márpedig aki gyermekként allergiás lesz, az nagy valószínűséggel felnőtt korában is az marad. Becslések szerint Magyarországon 1-1,5 millió ember allergiás a parlagfűre.
Az allergológus kiemelte: a levegő köbméterenkénti 30-as pollenszemtartalma az a határ, amelynél már minden, a parlagfűre érzékeny embernek oda kell figyelnie. Amellett, hogy mindenki felkeresi az orvosát, s beszerzi a számára megfelelő gyógyszert, arra is oda kell figyelni, hogy mikor szellőztet, ajánlott gyakrabban hajat mosni, s a szabadban az arcmaszk is hasznos lehet. Nékám Kristóf úgy véli, hacsak valami drámai változás nem lesz az időjárásban, a következő hetekben egyre rosszabb lesz a parlagfűhelyzet.